Archív
skripot

Deň bez žien. Vyšli do ulíc

cierny_pondelok_wpd_thumb_153x153

Pravda / Reuters

Deň bez žien. Bez ich platenej i neplatenej práce. A zároveň deň protestu proti obmedzovaniu ich práv rozhodovať o tom, či a kedy budú matkami. A tiež proti násiliu na ženách a ich ponižovaniu. Deň, keď im prezidenti a premiéri po celom svete blahoželali k sviatku. Taký bol včerajší Medzinárodný deň žien, ktorý milióny žien vo vyše 50 štátoch sveta zobrali ako deň protestu. „Sme zjednotené a sme všade,“ povedala Klementyna Suchanowová, organizátorka Medzinárodného štrajku žien v Poľsku, ktorým sa rozhodli vo viacerých kútoch sveta vyvinúť tlak na vlády, aby ich hlas brali vážne.

Nie náhodou sa jedným z centier medzinárodného protestu žien stalo Poľsko. Poľky mali celonárodný štrajk – Čierny pondelok – už vlani na jeseň. Demonštrovali proti zámeru sprísniť aj tak prísny protiinterrupčný zákon a sila ich protestu prinútila vládu ustúpiť. Do ulíc viacerých poľských miest vyšli aj včera. Vo Varšave priniesli pred budovu Sejmu špeciálne kvety pre poslancov. Darčekové balenie malo nápis „Prepáčte, že žijem“ – ako odkaz na pocity žien, ktoré trpia domácim násilím. Pred Sejmom zároveň poslancom odkázali: „Dajte nám naše práva, nechceme od vás kvety.“ Premiérke Beate Szydlovej z konzervatívnej strane Právo a spravodlivosť pre zmenu odniesli balíky plné bábik.

Proti prísnemu zákonu o umelom prerušení tehotenstva demonštrovali včera aj tisíce žien v írskom Dubline. Protestovalo sa aj na moskovskom Červenom námestí, kde podľa agentúry AFP zasiahla aj polícia.

Čítajte viac

Daniela Balážová
 
© Reuters / PEREX, 2017
Článok tlačovej agentúry Reuters uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 9. 3. 2017 o 7:20.