Archív
skripot

Jana Žitňanská predstavila slovník pre označovanie zdravotného postihnutia

v1t_zdravie

Európske noviny.sk

Nedávno ste predstavili slovník pojmov pre označovanie zdravotného postihnutia. Čo Vás viedlo k jeho vytvoreniu?

JZitnanska_EurUnion2015_EP_254x168 Myšlienka zjednotenia vhodných a nevhodných pojmov pre označovanie zdravotného postihnutia zrela postupne. Dá sa povedať, že pomyselnou “poslednou kvapkou” bolo keď moja kolegyňa flámska europoslankyňa Helga Stevens kandidovala na post predsedníčky Európskeho parlamentu a v médiach ako aj z úst mojich kolegov či tlmočníkov zaznievalo, že ide o “hluchonemú” poslankyňu. Toto je nesprávne pomenovanie, nakoľko ona je síce nepočujúca, ale vie hovoriť. Možno to široká verejnosť nevie, ale mnohí nepočujúci sa vďaka tvrdej drine a za pomoci špeciálnych odborníkov, logopédov, surdopédov vedia naučiť rozprávať. 

Nesprávne pojmy z oblasti zdravotného postihnutia sa bežne objavujú aj v našich médiach, medzi politikmi či ďalšími aktérmi vystupujúcimi na verejnosti. Preto som v spolupráci s kolegyňou Annou Šmehilovou oslovila viacerých odborníkov z oblasti zdravotného postihnutia, organizácie zastrešujúce rôzne druhy postihnutia, a najmä v duchu hesla “nič o nás bez nás” samotných ľudí so zdravotným postihnutím aby sme zozbierali nesprávne používané termíny a ponúkli ich správne znenie.

Pre koho je tento slovník určený? Lebo vieme, že existuje aj rozšírená jeho verzia.

Slovník so základnými respektíve najčastejšie používanými termínmi je určený predovšetkým novinárom, politikom, tlmočníkom, ale aj širokej verejnosti. Cieľom je, aby sa správne pojmy dostali medzi všetkých ľudí a do bežnej komunikácie tak, aby v budúcnosti už podobné slovníky nemuseli vznikať. Mali by sme si uvedomiť, že nejde len o lingvistiku, ale o označovanie konkrétnych ľudí či zraniteľnej skupiny obyvateľstva. Niektoré zastaralé alebo nesprávne vyjadrenia prehlbujú stigmu a bariéry. Komplexnejší slovník je určený všetkým, ktorí by sa chceli oboznámiť aj s ďalšími správnymi pojmami, ktoré ale nebývajú až také časté v našej komunikácii.

Čítajte viac

red
 
© Európske noviny, 2017
Článok uverejnil portál Europskenoviny.sk 4. 6. 2017 v rubrike Domov/Rozhovory.

Foto: European Union 2015 – EP