Archív
skripot

Prečo nie je nikto obvinený za brutálnu policajnú akciu v Moldave?

v6t_rasa

Denník N

Rok po začiatku vyšetrovania brutálneho zásahu v Moldave nad Bodvou nie je nikto obvinený. Prípad má na Generálnej prokuratúre na starosti Jaroslav Kozolka, ktorý v minulosti už viackrát ukázal, že slúži skôr mocným ako spravodlivosti.

„Zobral som na ruky ročného syna a išiel som policajtom otvoriť dvere. Jeden z nich mi kázal ho položiť na zem a povedal mi, aby som išiel von. Druhý policajt mu povedal: Nechaj ho, nech vyjde von aj s malým na rukách.“ Keď vyšli, Róbert videl, ako policajti začali biť jeho susedov v osade Budulovská v Moldave nad Bodvou.

Otázka vyšetrovateľa: Ako ste pociťovali ranu obuškom s prúdom? „Túto ranu som pociťoval tak, že so mnou potriaslo, spadol som na zem a mal som popálené rameno. Štípalo ma to, a keď som si vyzliekol tričko, tak som na ramene videl tri červené čiary.“ Iný svedok: „Pokiaľ policajti bili na zemi, tak nám kázali postaviť sa tvárou k stene. Boli sme tam ja, môj otec a môj brat. Keď sme stáli pri stene, jeden vysoký kukláč sa spýtal otca „prečo je taký frajer“ a začal ho udierať päsťou viackrát do tváre a taktiež do chrbta. Ten istý kukláč mal v rukách pendrek a týmto, po jeho vysunutí, ma bil po ramene a chrbte. Potom policajti povedali otcovi, aby išiel s nimi, a zobrali ho k autu, ktoré vyzeralo ako sanitka, ale malo nápis Polícia.“

Keď sa Robert s dieťaťom na rukách policajta spýtal, prečo prišli, tak mu odpovedal, že „po tých, čo skočili do policajtov a rozbili im auto“. Keď im povedal, že on nikomu nič neurobil, policajt odpovedal: „Jeden za všetkých.”

Príliš krutá pomsta

„Videl som, ako zbili ľudí, ktorí bývajú na čísle 40. Ja som sa po tejto policajnej razii bál až tak, že sa mi triasli nohy,“ končí svoju výpoveď Róbert. A nie je jediný, ktorý opisuje brutalitu policajtov v osade Budulovská v lete 2013. Po pol roku od bitky a kritike ombudsmanky Jany Dubovcovej a ďalších medzinárodných organizácií začala inšpekcia ministerstva vnútra 20. januára 2014 trestné stíhanie vo veci pre zneužitie právomocí verejného činiteľa, neoprávnený vstup do obydlia, mučenie a neľudské zaobchádzanie a používanie donucovacích prostriedkov v rozpore so zákonom. Rok po vyšetrovaní chcú Rómovia upozorniť na to, ako podozrivo to celé prebieha.

Celú raziu inšpekcia vyšetruje ako „akt odplaty“ za to, že dva dni predtým Rómovia v osade rozbili kameňmi policajtom auto a údajne im vulgárne nadávali. 19. júna vtrhli do osady desiatky kukláčov a bili. Policajt Milan J., ešte dva dni predtým člen hliadky, ktorej Rómovia rozbili auto, chodil podľa svedkov po osade a prstom ukazoval, kto má dostať. Pred vyšetrovateľom ho spoznalo niekoľko zbitých. „Je to ten policajt, ktorý bol na Budulovskej a zbil mojich dvoch synov, tento policajt zbil aj môjho brata,“ hovorí napríklad jeden svedok a bez zaváhania ukazuje medzi tromi chlapmi na Milana J. Zopakuje to aj druhýkrát. Až vtedy je rekognícia platná.

„Považujeme za závažné pochybenie, že napriek tomu, že od začatia stíhania uplynulo viac ako rok, doposiaľ nebol nikto obvinený, a to napriek tomu, že výsledky vyšetrovania dostatočne odôvodňuje záver, že trestný čin spáchala určitá osoba,“ upozorňuje advokát poškodených Stanislav Jakubčík. Napísal aj ombudsmanke Dubovcovej, aby na prípad dohliadla. „Nedá sa to nazvať inak ako prieťahy v konaní,“ hovorí Jakubčík. Ak by predsa len došlo k obvineniu, každý obvinený má právo byť pri všetkých výsluchoch, a tie by sa museli zopakovať. Vyšetrovanie by tak mohlo trvať o mesiace dlhšie.

Jakubčík hovorí, že obvinenie sa má vznášať podľa trestného poriadku hneď, „ak je dostatočne odôvodnený záver, že trestný čin spáchala konkrétna osoba“. Podľa obhajcu mala polícia už dávno obviniť nielen policajta Milana J., ale aj funkcionárov, ktorí akcii velili.

Čítajte viac

Monika Tódová

 
© N Press, 2015
Článok uverejnil Denník N v rubrike Spravodajstvo 16. 2. 2015 a portál DennikN.sk v rubrike Slovensko 15. 2. 2015 o 10:59.

Pozrite aj: