Archív
skripot

Životné partnerstvá podporuje jasná väčšina ľudí na Slovensku

Duhovy_PRIDE_w

Dúhový PRIDE Bratislava

V roku 2015 vznikla platforma mimovládnych organizácií Životné partnerstvo s cieľom presadiť túto formu právneho uznania spolužitia dvoch osôb bez ohľadu na ich pohlavie. Dnes už viacako 85 % obyvateľov EÚ žije v krajinách, ktoré právne uznávajú páry rovnakého pohlavia, a Slovensko je medzi poslednými šiestimi krajinami EÚ, ktoré tak nerobia. Navrhovaný inštitút životných partnerstiev by bol otvorený aj pre heterosexuálne páry, ktoré nežijú v manželstve a privítali by voľnejší inštitút s jednoduchšími administratívnymi postupmi.

Už prvý prieskum verejnej mienky v auguste 2015 ukázal, že s uzákonením životných partnerstiev pre všetky páry by súhlasilo 50,4 % ľudí (agentúra FOCUS pre Iniciatívu Inakosť). Po 4 rokoch sme sa rozhodli prieskum opakovať, tentoraz prostredníctvom agentúry AKO, na reprezentatívnej vzorke 1 000 respondentov. Znenie otázky bolo oproti predchádzajúcemu prieskumu doplnené tak, aby sme jasne zdôraznili, že keď hovoríme o všetkých pároch, myslíme tým aj páry rovnakého pohlavia.

Výsledky ukazujú, že podpora pre životné partnerstvá za posledné 4 roky vzrástla na 57,2 % a jasná väčšina ľudí na Slovensku podporuje uzákonenie tohto inštitútu pre všetky páry. Potvrdil sa aj trend výrazne rastúcej podpory v prípade mladých ľudí a životné partnerstvá majú dnes podporu 61,5 % vo vekovej skupine od 18 do 33 rokov.

„Ukazuje sa, že podpora verejnosti pre životné partnerstvá rastie aj napriek výraznej antikampani a nečinnosti politikov,“ zdôraznil Martin Macko z Iniciatívy Inakosť. „Slovenské páry rovnakého pohlavia čakajú už príliš dlho. Na rozdiel od ekonomických a sociálnych problémov sa tento dá vyriešiť veľmi jednoducho. Prijatím jediného zákona. Nemusí sa pritom meniť legislatíva o manželstvách a už vôbec sa neznižuje ich ústavou garantovaná ochrana. Dnes už politici nemôžu ospravedlňovať svoju nečinnosť chýbajúcou podporou verejnosti a očakávame, že podľa toho budú aj po nadchádzajúcich voľbách konať,“ dodáva Macko.

Čítajte viac

 
© Dúhový PRIDE, 2019
Článok uverejnil portál DuhovyPride.sk 11. 9. 2019 v rubrike Prieskum 2019.