Archív

Prípady alebo ČO SA STALO?

V tejto časti uvádzame prípady zo života, ktoré ilustrujú diskrimináciu z dôvodu rasového, národnostného či etnického pôvodu. Prípady nemusia vždy presne zodpovedať skutočným súdnym kauzám, ktoré môžu byť pre názornosť zjednodušené. Nie vždy v týchto prípadoch bola diskriminácia dokázaná na súde, či sa vôbec prípad pre súd dostal. Dané prípady sú len príkladmi na zamyslenie a úvahy o rôznych podobách diskriminácie. Skutočné súdne prípady s presným opisom, ako sa veci udiali, ako aj s rozsudkami nájdete v časti Právo/Súdne rozhodnutia.

Diskriminácia – obťažovanie v práci
Na rokovaní predstaviteľov a predstaviteliek miestnych samospráv sa jeden zo starostov na adresu prítomnosti Rómky na tomto stretnutí vyjadril takto: „Všetci Cigáni majú geneticky dané, že sú debilní.“ Ostatní prítomní namietali, že táto pani má predsa ukončené vysokoškolské vzdelanie, s titulom PhD. Na to dotyčný starosta prehlásil: „Vždy sa stane nejaká úchylka – genetická mutácia.“ Pani, ktorej boli tieto slová adresované, opustila miestnosť a odmietla sa na rokovanie vrátiť.

Služby pre všetkých?
V malom meste A bolo jedno kaderníctvo. Keď prišla Rómka a poprosila, či by ju kaderníčka nemohla ostrihať, kaderníčka reagovala, že ju nemôže prijať, lebo má objednávky na tri týždne dopredu. V skutočnosti však prijímala aj bez objednávok. Neskôr prítomným ženám vysvetlila, že predtým obsluhovala aj Rómky, ale stratila kvôli nim klientelu, lebo zákazníčky odmietali sedieť v kresle po Rómke, či byť česané tým istým hrebeňom, ktorým bola česaná Rómka, atď. Kaderníčka svoj postoj zdôvodňovala tým, že keď príde „slušná a čistá“ Rómka, tak ju bez problémov prijme.

Verejné obstarávanie
Niekoľkí podnikatelia a niekoľké podnikateľky sa sťažovali, že veľká štátna firma v meste B. na južnom slovensku pri tendroch na verejné obstarávanie automaticky vylučuje zo súťaže podnikateľov/podnikateľky, ktorí/é sú Rómovia/Rómky. Firma, ktorej vlastníkom je Róm, nikdy nezíska u tejto firmy zákazku, hoci ponúka dlhodobo najlepšie podmienky a najnižšie ceny.

Konkurz na miesto správcu počítačovej siete
Jozef K., Róm, sa prihlásil na konkurz na miesto správcu počítačovej siete krajského úradu mesta C. V podmienkach bolo uvedené okrem iného aj vysokoškolské vzdelanie v odbore informatika, ktoré Jozef mal. Poslal preto svoju prihlášku, životopis a odporúčania. Onedlho ho kontaktovali z krajského úradu, že ho prijímajú lebo má veľmi dobrú kvalifikáciu a že sa má dostaviť na podpísanie pracovnej zmluvy a vybavenie iných formalít. Keď sa Jozef dostavil na úrad, pracovníčka mu niečo zmätene vybľabotala, že šéf, ktorý mal s ním hovoriť odišiel a že ona nie je splnomocnená. Poslala ho domov s tým, že sa mu ozvú. Keď sa neozývali týždeň, zavolal on a dozvedel sa, že vraj muselo dôjsť k omylu, že miesto je už dávno obsadené. Neskôr sa dozvedel, že na miesto prijali neróma, ktorý mal ukončenú len strednú školu.

Rasovo motivované násilie
Traja zahraniční študenti tmavej pleti išli večer z koncertu. Fyzicky ich napadli podnapití vyholení mladí muži. Veľmi ich zbili, kričali pri tom nacistické heslá. Jeden z chlapcov bol v bezvedomí. Náhodní svedkovia a náhodné svedkyne privolali políciu a sanitku. Všetci traja študenti skončili v nemocnici so zlomeninami, krvácaním a zraneniami hlavy. Polícia, ktorá prišla po dvadsiatich minútach, len zbežne vypočula útočníkov, ktorí boli stále na mieste a vôbec sa nebáli. Poškodených ani nenavštívila v nemocnici. V prípade neboli urobené žiadne kroky, nikto nezačal trestné stíhanie. Študenti podali na policajtov sťažnosť, ktorá sa rieši už niekoľko mesiacov nadriadenými orgánmi.

Diskriminácia na futbale
Na futbalovom zápase dvoch slovenských klubov z prvej ligy, fanúšikovia klubu S rasisticky pokrikovali na hráča tmavej pleti hrajúceho v tíme súpera, klubu T. Zvolaniami hu-hu-hu napodobňovali opičie zvuky. Po kritike v médiách futbalový klub S. toto správanie svojich fanúšikov verejne odsúdil a označil za rasistické a nešportové. Avšak oficiálny fanklub S. pre médiá vyhlásil, že k ničomu takému nedošlo, že fanúšikovia normálne fandili a rasizmus si vymysleli neprajníci klubu S.

Prihlasovanie trvalého pobytu
V odľahlých dedinách na východnom Slovensku je veľa opustených domov po starých ľuďoch, ktorí zomreli a k ich domom sa nik nehlási. V niekoľkých sa pokúšali rómske rodiny z osád odkúpiť si tieto domy, usadiť sa v nich a žiť v dedine. Starostovia odmietli tieto domy Rómom a Rómkam predať aj za cenu toho, že takmer polovica dediny stojí pustá a starnúce obyvateľstvo postupne vymiera. Rómovia a Rómky pritom preukázali, že majú finančný obnos na základnú opravu domu a snažili sa starostu ubezpečiť, že chcú v dedine žiť a že nikto z rodiny nemal problémy so zákonom. Starostovia sa Rómom a Rómkam vyhrážali, že keď sa nasťahujú do opustených domov, nikdy ich neprihlásia na trvalý pobyt.
Niekoľko prípadov rasovo motivovaného násilia zaznamenaného v r. 2007 v rámci monitoringu dennej tlače:

Január:
§ Dvaja mladí Bratislavčania zaútočili na rabína Myersa. Pokrikovali nacistické heslá. Sú obvinení z trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.

Marec:
§ Trojicu Mexičanov a Španiela napadla v centre Bratislavy skupina asi šiestich skínov.
§ Napadli 30-ročného Nigérijčana. Polícia tvrdí, že útočníkom bol on.
§ Skupina útočníkov zbila v Bratislave 30-ročného Afričana a pokrikovala na neho rasistické heslá.
§ V Banskej Bystrici napadli dvoch Vietnamcov.
§ V Bratislave okradli a ťažko zranili mladého Róma.

Máj:
§ Piati muži oblečení v čiernom s kuklami na hlavách skoro ráno vtrhli do obydlia rómskej rodiny zo Záhorskej Vsi, kde ich napadli. Podľa MVO ide o rasovo motivovaný útok.
§ Trnava: Údajný rasistický útok na Brita čiernej pleti. Cudzinca údajne kopali, opľuli, fackovali, vyliali na neho pivo a po nemecky na neho vykrikovali, nech sa vráti do Afriky. Útočníci mali dokonca poškodiť aj dvere na taxíku, do ktorého nasadol. Neskôr polícia zmenila svedeckú výpoveď očitého svedka v neprospech obete. Namiesto skúmania rasovo motivovaného trestného činu prešetrovala priestupok britského občana voči občianskemu spolunažívaniu. Polícia informovala, že údajný rasistický útok na Brita čiernej pleti inicioval sám cudzinec.

August:
§ Detva: Dvaja útočníci napadli rómskych manželov, keď išli z pohrebu blízkeho človeka. Obe obete ihneď po útoku navštívili prvú pomoc. Keď chceli ohlásiť útok na príslušnej policajnej stanici, službukonajúci policajti sa odmietli vecou zaoberať, pokiaľ im poškodení nenájdu útočníkov.
§ Kysucké Nové Mesto: Zhorela ubytovňa pre chudobných. Poškodení tvrdili, že niekoľko dní predtým sa im niekto vyhrážal, že to tam zapáli. Existuje podozrenie z rasistického motívu.

Október:
§ Revúca: Polícia vypátrala dvoch násilníkov, ktorí sa v Jelšave dopustili prečinu porušovania domovej slobody, nebezpečného vyhrážania a hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Vyšetrovateľ obvinil 18-ročného Jána K. a 20-ročného Dušana K. z Revúcej, ktorým hrozí až päťročné väzenie.

November:
§ Bratislava: Zahraničných študentov, dvoch z Líbye a jedného z Grécka napadli asi dvadsiati holohlaví muži. Polícia prípad vyšetruje,ale tvrdí, že rasovému motívu doterajšie výpovede nenasvedčujú. Obete boli po útoku v bezvedomí, vypovedali v nemocnici. U útočníkov sa podľa polície nezistila príslušnosť k niektorej z extrémistických skupín.
§ Šaľa: Rómskeho mladíka zbili dvaja stredoškoláci. Podľa polície ho nenapadli pre jeho pôvod. Sedemnásťročný Róm tiež údajne konflikt sám vyprovokoval. Príbuzní napadnutého však trvajú na tom, že za útokom bol rasizmus. Dvojica útočníkov sa k útoku priznala. Na chlapca údajne zaútočili na autobusovej zastávke psom boxerom a slzným plynom. Mal tržnú ranu na hlave.
§ Košice: Surovo zbili 16-ročné dievča kubánskeho pôvodu. Dvoch podozrivých polícia zadržala o dva dni neskôr. Obaja Košičania sú obvinení z pokusu o ublíženie na zdraví a z podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Už v decembri senát Krajského súdu v Košiciach rozhodol o tom, že obaja aktéri rasového útoku zostávajú vo väzbe.

December:
§ Polícia zadržala 21-ročného mladíka, ktorý je podozrivý z rasovo motivovaného útoku na Róma z novembra. Podľa nej je muž údajným vodcom extrémistickej skupiny na Kysuciach. Obvinený je z podnecovania k rasovej, národnostnej a etnickej nenávisti.
§ Martin: Polícia obvinila dvoch mladíkov z Martina a Vrútok, ktorí sa ešte na začiatku novembra v Martine vyhrážali 30-ročnej Rómke. Svojim správaním si mladí muži vo veku 19 a 21 rokov vyslúžili obvinenia z prečinov hanobenia národa, rasy a presvedčenia, porušovania domovej slobody a nebezpečného vyhrážania, za čo im hrozí až päťročné väzenie. Na obvinených vyšetrovateľ spracoval návrh na vzatie do väzby, sudca ich prepustil na slobodu.
§ Žilina: 25-ročný muž v motoreste v Tepličke nad Váhom fyzicky zaútočil na hosťa čiernej pleti. Čelí obvineniu z prečinu hanobenia rasy a výtržníctva.

 

farba diskriminácie

Submitted by crow on 11 April, 2009 – 15:19.

Ako vidím tu, ale aj na iných stránkach o rasizme to vyzerá ako keby mal rasizmus (či správnejšie xenofóbia)svetlú farbu pleti. Xenofóbia nie je len problém jednej skupiny obyvateľov. Je to problém všetkých národností, “rás” etník a náboženstiev. Je to choroba ľudstva. Tu, ako aj v médiách sú prezentované rasové útoky na rómov, alebo ľudí inej farby pleti. Nikde nevidím zmienky o rasových útokoch napr. rómov. Ako nazvať útok skupinky rómov na nerómskeho chlapca len preto, že je “gadžo”
Sám som bol svedkom podobných útokov. Slovný útok “sk…í cigáni” sa považuje za rasistický (a skutočne aj je), ale keď podobný zaznie ja v televízii na adresu “gadžov” napr. pri rabovačkách pred pár rokmi tak to nikto za rasizmus nepovažuje. Prípady ktoré sú tu napísané sú odsúdeniahodné. No často je obvinenie z diskriminácie zneužívane asociálmi pri presadzovaní neoprávnených požiadaviek požadovaní výhod. Jednostranné ukazovanie rómov ako nevinných obeí diskriminácie má za následok rozširovanie nevraživosti a predsudkov. A taktiež treba rozlíšiť diskrimináciu na základe etnika a pod. od “diskriminácie” z objektívnych príčin, napríklad znečistenia (u mnohých asociálov) – asi by som naozaj nechcel sedieť v autobuse vedľa zapáchajúceho asociála no pokiaľ by to bol róm ľahko by sa to mohlo prekrútiť na diskrimináciu. Prípadne keď majiteľ podniku nepustí dovnútra skupinku mužov ktorá tam často robí problémy, alebo predávačky sledujú a prípadne aj vykážu z obchodu zlodejov a títo sú rómskeho pôvodu takisto to často prekrútia na rasovú diskrimináciu. Samozrejme považujem za neprijateľné keď je slušný človek diskriminovaný pre etnickú príslušnosť, alebo s iných dôvodov.