Verejný ochranca/verejná ochrankyňa práv je nezávislý orgán Slovenskej republiky, ktorý v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom chráni základné práva a slobody fyzických osôb a právnických osôb v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci, ak je ich konanie, rozhodovanie alebo nečinnosť v rozpore s právnym poriadkom. Na verejného ochrancu/verejnú ochrankyňu práv sa môže obrátiť každý bez ohľadu na vek, sociálny status, spôsobilosť na právne úkony či iné kritérium.
V zákonom ustanovených prípadoch (Článok 151a ods. 1 Ústavy SR) sa verejný ochranca/ochrankyňa práv môže podieľať na uplatnení zodpovednosti osôb pôsobiacich v orgánoch verejnej moci, ak tieto osoby porušili základné právo alebo slobodu fyzických osôb a právnických osôb. Všetky orgány verejnej moci poskytnú verejnému ochrancovi/ochrankyni práv potrebnú súčinnosť.
Pri uplatňovaní základných práv a slobôd v každodennom živote je potrebné, aby sa fyzické osoby aj právnické osoby domohli bez zbytočných formalít rýchlej právnej ochrany v prípade, ak sa domnievajú, že základné práva a slobody sú porušené konaním, rozhodovaním alebo nečinnosťou orgánov verejnej správy.
Inštitút verejného ochrancu/ochrankyne práv je zakotvený v Ústave Slovenskej republiky (ôsma hlava, druhý oddiel, článok 151a – Verejný ochranca práv). Verejný ochranca/ochrankyňa práv nemôže zrušiť alebo zmeniť rozhodnutie žiadneho orgánu. Môže príslušný orgán upozorniť, že jeho rozhodnutie alebo konanie je nesprávne alebo je nečinný. Je realizátorom tzv. „nežného práva“, v rámci ktorého svojou autoritou a apeláciou na príslušné orgány zabezpečuje výkon svojej pôsobnosti.
Čo môže vo vzťahu k orgánom verejnej správy urobiť verejný ochranca/verejná ochrankyňa práv pri vybavovaní podnetu?
1. vstupovať do objektov orgánov verejnej správy – orgány verejnej správy nie sú oprávnené zakázať vstup verejnému ochrancovi/verejnej ochrankyni práv do svojich priestorov, vrátane organizačných zložiek.
2. vyžadovať od orgánu verejnej správy, aby mu/jej poskytol potrebné spisy, doklady, ale aj vysvetlenia k veci, ktorej sa podnet týka, a to aj v prípade, ak osobitný predpis obmedzuje právo nahliadať do spisov len pre vymedzený okruh subjektov – na žiadosť verejného ochrancu/verejnej ochrankyne práv sú orgány verejnej správy povinné poskytnúť mu/jej požadované informácie a vysvetlenia, predložiť mu/jej písomné stanovisko ku skutkovým a k právnym otázkam, súčasne sú povinné umožniť nahliadnutie do spisu alebo spis zapožičať, výnimkou sú informácie a vysvetlenia, ktoré tvoria štátom uznanú alebo uloženú povinnosť mlčanlivosti, kde ich poskytnutie je zamestnanec orgánu verejnej správy oprávnený odoprieť.
3. klásť otázky zamestnancom orgánu verejnej správy – Verejný ochranca/verejná ochrankyňa práv môže zamestnancom dotknutého orgánu klásť otázky ako v osobnom, tak aj v telefonickom či písomnom kontakte.
4. hovoriť s osobami, ktoré sú zaistené v miestach, kde sa vykonáva väzba, trest odňatia slobody, disciplinárne tresty vojakov, ochranné liečenie, ochranná výchova, ústavné liečenie alebo ústavná výchova a v celách policajného zaistenia aj bez prítomnosti iných osôb. Ani písomný podnet osoby, ktorá je pozbavená osobnej slobody, alebo osoby, ktorej osobná sloboda je obmedzená, a ktorý je adresovaný verejnému ochrancovi/verejnej ochrankyni práv, nepodlieha úradnej kontrole.
5. byť prítomný na ústnom prejednávaní a klásť účastníkom konania a osobám zúčastneným na prejednávaní otázky.
Verejný ochranca/verejná ochrankyňa práv nemá pôsobnosť voči:
- Národnej rade Slovenskej republiky,
- prezidentovi Slovenskej republiky,
- vláde Slovenskej republiky,
- Najvyššiemu kontrolnému úradu Slovenskej republiky,
- Ústavnému súdu Slovenskej republiky,
- spravodajským službám,
- rozhodovacím právomociam vyšetrovateľov Policajného zboru,
- prokuratúre a súdom (s výnimkou orgánov riadenia a správy súdov a dôvodov predpokladajúcich disciplinárne previnenie sudcu a prokurátora),
- vo veciach operačnej a mobilizačnej povahy.
Kontakty:
Kancelária verejnej ochrankyne práv
Grösslingová 35
811 09 Bratislava (Staré Mesto)
Adresa pre korešpondenciu:
P. O. BOX 1
820 04 Bratislava 24
tel.: 02/323 63 701,702
fax: 02/323 63 703
e-mail: sekretariat@vop.gov.sk
Ďalšie dôležité informácie nájdete na webovej stránke Verejného ochrancu/verejnej ochrankyne práv.