Archív
skripot

Barbara Havelková: S takou nespravodlivosťou treba niečo robiť

barbarahavelkova_wn_jirihlousek_thumb_151x151

RTVS

BH: “Jedným z hlavných rozdielov medzi západnou Európou a našimi krajinami je, že si tam ľudia priznajú, že existuje nerovnosť a že rod tam skutočne hrá rolu. Že nie je prirodzené, aby ženy v priemere zarábali o toľko menej, aby boli tak málo zastúpené v rozhodovacích pozíciách – či už v politike alebo v biznise, aby sa páchali na ženách určité druhy násilia s takou frekvenciou, aby boli obťažované na pracovisku. To znamená, že je tam priznanie problému a myslím si, že je tam väčšie pochopenie toho, že to, že sa to deje, je nespravodlivosť a že s takou nespravodlivosťou je treba niečo robiť, vrátane práva a verejných politík. Je to skôr kultúrna vec ako právna. Jednoducho, je tam väčšie povedomie.” …
 
BH: “Ja som pokojne za kvóty.” Moderátorka: “Má to veľa odporcov. Tí hovoria, … prečo by tam nemali byť šikovnejší muži ako nejaké ženy. Čo na toto hovoríte?” BH: “Po prvé, rovnosť bude vtedy, až tam bude toľko mizerných žien, ako je tam mizerných mužov. Václav Klaus skonštatoval, že keď budú ženy skutočne výborné, tak sa do politiky dostanú. Ale tá požiadavka skutočnej výbornosti sa na mužov natoľko nekladie…”

 
Česká expertka Barbara Havelková, hosťka panelovej diskusie, ktorú usporiadali združenie Občan, demokracia a zodpovednosť a Ústav štátu a práva SAV, v televíznych Správach a komentároch.
 

Pozerajte od 12:28 minúty!

  • Video – Dvojka RTVS, Správy a komentáre, 17. 5. 2017 o 22:00 h, moderátorka: Zuzana Hanzelová

Pozrite aj: