Archív
skripot

Daniel Milo: Kotleba a spol. chceli ukázať slušnú tvár. Útok na rodiny im nepomohol

dmilo_wn_archiv_thumb_150x150

Denník N

Právnik Daniel Milo sa od začiatku tisícročia venuje extrémizmu. Pôsobil v organizácii Ľudia proti rasizmu, v súčasnosti pracuje na ministerstve vnútra na odbore prevencie kriminality.

● Je päťtisíc ľudí, ktorí prišli demonštrovať proti imigrantom, vysoké číslo?
Áno, na pomery Slovenska a Bratislavy je to vysoké číslo. Ukázalo sa, že téma imigrantov funguje a dokáže zaplniť námestie, a to nielen extrémistami.

● Viac než iné témy?
Keď ešte v polovici marca organizovalo niekoľko krajne pravicových skupín zhromaždenia, na ktorých si pripomínali vznik Slovenského štátu, odozva bola malá. Teraz sa im podarilo dostať do ulíc tisíce ľudí a zároveň ukázali, že sú schopní sa zjednotiť.

● V čom bola tá jednota?
Po prvýkrát stáli na jednom pódiu banskobystrický župan Marian Kotleba, spolu s ním Marián Mišún (bývalý mestský policajt, svojho času stíhaný za pálenie vlajky EÚ), Robert Švec (predseda Slovenského hnutia obrody, ktoré obhajuje Jozefa Tisa) a Marián Magát (hlavná postava polovojenského Vzdoru Kysuce). To bol prelomový moment.

● Na sobotnom pochode boli minimálne desiatky futbalových chuligánov z Česka. Prilákala ich téma imigrácie alebo to bola len príležitosť si do niekoho kopnúť?
Je známe, že slovenskí a českí hooligans majú dobré vzťahy a vzájomne chodia na svoje akcie. Na ich serveroch bola priamo výzva na účasť aj na bratislavskej demonštrácii. Nepochybne to bola pre nich vítaná príležitosť. Na druhej strane je pravda, že protiimigračné pochody sú skupinám hooligans blízke, a to predovšetkým v Nemecku, kde sa na takýchto akciách podieľajú bežne.

● Prekvapil vás priebeh demonštrácie? Útok na arabskú rodinu a na divákov cyklistickej akcie…
Nerád by som tie veci zľahčoval, ale osobne som mal ešte väčšie obavy. Nedal sa totiž vylúčiť stret medzi ľuďmi z toho pochodu a účastníkmi antidemonštrácie, ktorí sa tiež zhromaždili na mieste. Bolo totiž jasné, že sa v Bratislave objaví napríklad aj spomínané jadro futbalových ultras, ktorým nejde o pokojné vyjadrenie názoru. Polícii sa však podarilo ich stretu zabrániť.

● Ako by ste opísali účastníkov? Platí definícia, že na pochode boli extrémisti spolu s „obyčajnými občanmi“?
Podľa obrázkov bolo vidieť, že sa zúčastnili holohlaví mladíci zo Vzdoru Kysuce a podobných skupín. Ďalej spomínaní hooligans, sympatizanti Ľudovej strany Naše Slovensko a podobne. Ale nemožno si zatvárať oči pred faktom, že sa podarilo pritiahnuť aj časť povedzme „obyčajnej verejnosti“, ktorá má obavy z nejakého prílevu imigrantov. Tí ľudia si možno ani neuvedomili, že účasťou na takejto akcii nevyjadrujú len svoje obavy, ale aj podporu skupinám, ktoré ten pochod organizovali.

● Bolo podľa vás napadnutie divákov cyklistických pretekov plánované alebo im len „prišli do cesty“?
Myslím, že ten útok plánovaný nebol. Skôr to vyzeralo tak, že po skončení oficiálnej časti sa demonštranti, možno trochu naladení rečníkmi, vydali do mesta. Časť zamierila na hradný kopec, kde im v ceste stáli medzinárodné preteky. A vzhľadom na – nazvime to „hodnotové pozadie“ týchto ľudí – nebol pre nich problém fyzicky zaútočiť na náhodných divákov a ničiť vybavenie.

● Prospel Marianovi Kotlebovi a spol. takýto záver? Alebo im môže skôr odlákať prívržencov z radov tých „obyčajných občanov“?
Záleží, ako sa na to dívame. Pokiaľ chceli len ukázať, že dokážu zmobilizovať ľudí, aby prišli z celého Slovenska i z Česka, tak sa im to podarilo. Pokiaľ však plánovali vzbudiť dojem, že sú slušní nacionalisti, ktorí chcú len ochraňovať Slovensko, tak v tomto prípade neuspeli. Predpokladám, že aspoň časť obyčajných obyvateľov, ktorých na ten pochod priviedla téma imigrácie, si po záberoch v televízii povedala, že do budúcna už nepôjde s extrémistami v jednom šíku.

● A mali organizátori vôbec tento cieľ? Ukázať sa v dobrom svetle?
V každom prípade o sebe radi vyhlasujú, že nie sú žiadni extrémisti, a dlhodobo sa snažia tejto nálepky, ktorá je im adekvátne prideľovaná, zbaviť. Sami totiž vedia, že s takouto vizitkou by nemali veľké šance dostať sa do parlamentu, čo je dnes ich najdôležitejší cieľ.

Čítajte viac (zamknutý obsah)

Vladimír Šnídl

 
© N Press, 2015
Článok uverejnil portál DennikN.sk v rubrike Slovensko 22. 6. 2015 o 19:45.