Archív
skripot

Dokonalý plán

zuzanastevulova_wn_tbenedikovic_thumb_154x154

EurActiv.sk

Maďarsko sleduje stratégiu, na základe ktorej sa vedome a postupne stáva krajinou, kam nebude možné vracať azylantov. Podobným smerom sa už vydali aj ďalšie krajiny, píše riaditeľka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová.

Najnovšia správa z Maďarska o tom, ako štát plánuje zaobchádzať s ľuďmi, ktorí na jeho území žiadajú o azyl hovorí, že o pár dní Maďarsko prestane poskytovať stravu ľuďom, ktorí sú ubytovaní v azylovom tábore Kiskunhalas. Ide o ďalšie z radu opatrení, ktoré z Maďarska robí krajinu nehostinnú pre utečencov a krajinu, ktorá prestala spĺňať podmienky, ku ktorým sa pri vstupe do únie zaviazala.

Maďarsko je členskou krajinou EÚ a spoločného európskeho azylového systému. To znamená, že podľa spoločných pravidiel by malo byť zodpovedné za určitý počet žiadateľov o azyl, ktorí mu podľa kritérií v Dublinskom nariadení prináležia. Ako krajina na vonkajšej hranici Európskej únie, ktorá hraničí so Srbskom a Ukrajinou, preto potenciálne môže byť zodpovedné za žiadosti o azyl pomerne veľkého počtu ľudí. Osobitne v situácii, ak návraty do Grécka stále nie je možné naplno obnoviť.

Opatrenia, ktoré Maďarsko za posledné dva roky prijalo vo vzťahu k žiadateľom azyl a k podmienkam azylového konania spôsobujú, že sa vedome stáva krajinou, do ktorej nebude možné vrátiť žiadateľov o azyl.

V prvom rade, tieto opatrenia odradia samotných žiadateľov o azyl už od toho, aby do Maďarska vôbec prišli a podali tam žiadosť o azyl, alebo aby v Maďarsku zostali.

V prípade ľudí, ktorí Maďarskom za posledné roky prešli a iné členské štáty Únie ich môžu chcieť do Maďarska vrátiť podľa platných európskych predpisov, Maďarsko nespolupracuje a tieto návraty – napríklad aj zo Slovenska – momentálne často nie je možné uskutočniť.

Lenže toto nemusí stačiť, pretože vedomá nespolupráca s partnermi v jednej otázke môže ovplyvniť to, ako sa k vám partneri správajú v iných otázkach.

Čítajte viac

Zuzana Števulová
 
© I-Europa, 2017
Článok uverejnil portál EurActiv.sk 21. 4. 2017 v rubrike Zahraničie a bezpečnosť/Názory.