Archív
skripot

Európsky súd podporil zákaz nikábu v Belgicku

v5t_nabozenstvo

EurActiv.com/AFP, EurActiv.sk

Oblečenie zakrývajúce celé telo okrem tváre, či očí, nosené najmä moslimskými ženami, je kontroverznou otázkou v mnohých európskych krajinách. Niektoré ho na verejnosti zakázali, odvolávajúc sa na bezpečnosť. Podľa ochrancov práv je to však obmedzovaním občianskych slobôd. Belgický zákaz nikábu, zakrývajúceho celú tvár okrem očí, sa dostal pred Európsky súd pre ľudské práva. Ten rozhodol, že cieľom zákazu je garantovanie spoločenskej súdržnosti, „ochrana práv a slobôd iných“, a že je „nevyhnutný v demokratickej spoločnosti“. Podľa súdu zákaz, prijatý v júni 2008 troma belgickými municipalitami, „môže byť považovaný za proporčný k cieľu, ktorý si stanovuje, teda udržaniu podmienok „spolužitia“.“ Krajina má mať „širokú možnosť zvážiť, či a do akej miery je obmedzenie práva manifestovať náboženstvo či vieru „potrebné“.

Belgicko zakázalo nosenie plnej pokrývky tváre celonárodne v júni 2011. Zákon zakazuje objaviť sa na verejnosti „s tvárou maskovanou či skrytou, celou alebo čiastočne, spôsobom, ktorý neumožňuje identifikáciu“. V máji 2012 vypukli v bruselskej štvrti Molenbeek nepokoje po tom, ako dvaja policajti vyzvali ženu v nikábe, aby si ho zložila.

Francúzsko zakázalo nikáb ako prvá krajina v Európe, v apríli 2012. Odvtedy zatkli úrady za porušenie zákona asi 1 600 osôb. Európsky súd pre ľudské práva rozhodoval o zákaze v roku 2014. Odmietol argumenty, že obmedzenie je porušením ľudských práv a náboženskej slobody.

Belgický prípad priniesli pred súd dve ženy – belgická občianka Samia Belcacemi a marocká občianka Jamina Oussar. Obe tvrdili, že sa pre nosenie nikábu rozhodli zo slobodnej vôle, a zákaz je diskriminačný a porušuje ich práva. Súd však ich žiadosť odmietol. Cieľom zákona je, podľa neho, zaistenie „verejnej bezpečnosti, rovnosti medzi mužmi a ženami, a istého konceptu spolužitia v spoločnosti“.

O podobnom zákaze sa diskutuje vo viacerých európskych krajinách. Diskusiu o zákaze burky na Slovensku otvoril koncom roka predseda SNS Andrej Danko. Argumentoval ochranou pred terorizmom. Predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad Hasna vtedy označil návrh za „nevydarený vtip, keďže nevieme o žiadnej moslimke, ktorá by sa u nás takto odievala.“

Čítajte viac

 
© EurActiv.com/AFP, I-Europa, 2017
Článok uverejnil portál EurActiv.sk 12. 7. 2017 v rubrike Spravodlivosť a vnútro/Články.