Archív
skripot

Feminizmus zmenil výchovu našich dcér, synov sa to týka menej

v3t_rod

Denník N.sk

„Som rada, že sme začali vychovávať dcéry podobne ako synov, ale fungovať to začne, až keď sa výchova našich synov bude podobať tomu, ako vychovávame dcéry,“ napísala známa feministka Gloria Steimen. Narážala na to, že azda nikdy predtým sa vo výchove dievčat toľko nezdôrazňovalo, koľko majú možností a že všetky sú rovnako akceptovateľné.

Kým pri dievčatách sa, hlavne v slobodnom svete aj zásluhou feminizmu, predsudky pomaly začínajú vykoreňovať a odráža to aj ich výchova či to, ako sú zobrazované v médiách, u chlapcov sa to príliš nedeje. Alebo inak povedané: dievčatá učíme asertivite, sebavedomiu, nebojácnosti, teda vlastnostiam, ktoré sa prisudzujú hlavne chlapcom, ale stále zaostávame v tom, aby sme chlapcov viedli k väčšej citlivosti, láskavosti, ale aj k tomu, aby sa nebáli byť sami sebou. Ešte stále našich synov častujeme poznámkami typu, že chlapi neplačú alebo že takto sa správajú iba dievčatá, lebo sa obávame, aby neboli zšenštilí, či nepôsobili ako slabosi.

U dievčat si pomaly zvykáme, že variácií „dievčenstva“ môže byť niekoľko a všetky sú si rovné, u chlapcov sme viac zviazaní tradíciami a predstavami, že majú byť dobrí v športe, šibali, neporiadnici s večne rozbitými kolenami. Matky synov o tom vedia svoje. Koľkokrát počuli: Áno, chlapci to majú ťažšie v škole, lebo nie sú usilovní, tichí, poslušní, poriadni ako dievčatá. Alebo: Škaredo píše? No viete, chlapec. Pobil sa v družine? Chlapci sú už takí. Samy pritom dobre vedia, že chlapci nie sú nejaká jednoliata masa, presne tak ako to platí aj pre dievčatá.

Spisovateľka a producentka BBC Rebecca Asherová, ktorá minulý rok vydala knihu o výchove chlapcov a postavení mužov v dnešnom svete aj o tom, ako sa zásadne mení definícia maskulinity, tvrdí: „Z hĺbky srdca som feministka a verím tomu, že ak sa budeme k chlapcom správať lepšie, keď im budeme viac rozumieť, vyplatí sa to všetkým vrátane žien aj dievčat.“

Asherová je jednou z mnohých žien a mužov, ktorí si myslia, že je užitočné dievčatá aj chlapcov vychovávať aj k feminizmu, lebo rovnoprávnosť je dobrá pre všetkých. Pravdou však je, že rodičov, ktorí hovoria, že vedú synov k feminizmu, nie je príliš veľa. Môže to súvisieť s tým, že toto slovo stále vyvoláva isté negatívne konotácie. Ak sa však zamyslíme bez predsudkov: čo zlé je na tom, ak sa muž nespráva ako sexista a rešpektuje (nielen formálne) ženy ako rovnocenné partnerky?

Čítajte viac (obsah zamknutý)

Jana Shemesh
 
© N Press, 2017
Článok uverejnil portál DennikN.sk 18. 6. 2017 o 16:57 v rubrike Komentáre.