Archív
skripot

Juraj Kemka: Nebuďme hluchí a slepí

Zabudnute_Slov_fb_thumb_160x160

Denník N.sk

Pubertálne roky prežité v Martine, pokus o dialóg, zvedavosť a obdiv nad odvážnym projektom Zabudnuté Slovensko ma presvedčili, aby som na pozvanie Andreja Bána isť do kulturáku v Dolnom Kubíne, povedal “áno”. Naposledy som bol v tomto kultúrnom stánku pred rokom hrať s Astorkou divadlo pre úplné iné publikum, ktoré ale tiež žije s kotlebovcami v jednom regióne, alebo možno v paneláku. Pri divadelnom predstavení tušíte, aké budú v hľadisku reakcie ľudí, ale v tomto prípade som naozaj netušil, čo sa bude diať…

V dopoludňajších hodinách zasadli oproti nám mladí ľudia zo stredných škôl, teda 16- až 17-roční ľudia. Zastúpené boli najmä učilištia, neviem či aj nejaké gymnázium. Beseda začala filmom o fotografke Magdaléne Robinsonovej, ktorá prežila holokaust a koncentračný tábor. Film bol z môjho pohľadu desivý a priznám sa, mal som čo robiť s emóciami. Bol som presvedčený, že sa v hľadisku nenájde jediný mladý človek, ktorého by sa tento hrozivý odkaz nedotkol a neodsúdil strašné činy hákového kríža. Po zhliadnutí filmu nám mohli študenti posielať otázky a pripomienky anonymne zo svojich mobilných telefónov. Prvá otázka znela: “Kto vám platí za toto židovské divadielko?” Zostal som šokovaný. Nečakane neadekvátna, necitlivá otázka možno budúceho radikálneho fašistu. Alebo len vzdor mladého človeka voči komukoľvek a čomukoľvek? Bol som naozaj vďačný že ďalšie otázky boli vecné a zaujímavé aj pre mňa samotného.

Nápad zaradiť pravé tento dokumentárny film bol vynikajúci. Inšpirácia pre školy každého stupňa na celom Slovensku. Premietať dokumenty a podobne zmysluplné filmy v rámci vyučovania a nahradiť tak zbytočné memorovanie sa nepodstatných rokov kedy sa kto narodil, alebo bol pochovaný, by už malo byt bežnou súčasťou dnešného školstva.

Čítajte viac

Juraj Kemka (z podujatia Zabudnuté Slovensko v Dolnom Kubíne 10/2016)
 
Občianska iniciatíva Zabudnuté Slovensko je súčasťou projektu Spoločná krajina.
 
© N Press, 2017
Článok uverejnil portál DennikN.sk 7. 6. 2017 o 20:35 v rubrike Blog.