Archív
skripot

Zuzana Krišková: Toaletný papier, mydlo a ľudská dôstojnosť

v3t_rod

Ahoj mama.sk

„Zachovávanie ľudskej dôstojnosti je napríklad aj to, ak máme v nemocnici k dispozícii toaletný papier a mydlo. Ale aj to, že nás oslovujú menom a nepoužijú oslovenie ako zlatinko, dušička či mamička,” upozorňuje predsedníčka neziskovej organizácie Ženské kruhy Zuzana Krišková. Prečítajte si jej príspevok v pravidelnej rubrike Tento týždeň píše portálu Ahoj mama.sk.

Eva si hladkala bruško. Cítila, ako tvrdne. Najprv zľahka, neskôr jej zovieralo dych. Už je to tu! Privoniavala k vypratým a vyžehleným dupačkám a predstavovala si, ako asi bude voňať. Ich bábätko. Pozrela na Mareka, ktorý spal v posteli. Rozhodla sa, že ešte ho nebude budiť. Možno sú to len poslíčkovia. Oficiálny termín mala o dva dni, ale doktorka na poslednej poradni hovorila, že môže začať rodiť každým dňom. Mobilom si merala kontrakcie a zatiaľ to teda žiadna sláva nebola. No okolo štvrtej nad ránom sa to už nedalo vydržať. Jemne zatriasla s Marekom a a povedala mu, že asi je TO už tu. Ten okamžite vyskočil z postele a náhlivo sa začal obliekať. Do nemocnice to mali kúsok. Ale aj tak šli autom.

Z príjmu ich poslali hore. „Tam zazvoníte a tam vám už povedia čo máte robiť“. Dve tašky, kabelka, sobášny list, tehotenská knižka, nabíjačka na mobil. Snáď mám všetko. „A vy tu čo robíte?!“ otvorila im dvere nepríjemná žena po čakaní, ktoré sa zdalo nekonečné. Rodím, odpovedala Eva, a nežne si pohladkala bruško. „A to sa teraz chodí do pôrodnice?!“ Eva zostala zarazená. Nevedela, kedy sa chodí do pôrodnice. Na kurze jej vraveli, že má prísť, keď sa budú kontrakcie už ťažko predýchavať.

Ani nevedela ako a bola v nočnej košeli. Marek šiel zaplatiť poplatky a potom má čakať, kým ho nezavolajú. Eva šla zatiaľ na prípravu, ktorá zahŕňala aj klystír. Po aplikácii klystíru ju poslali na záchod. Už po chvíli zistila, že tam chýba toaletný papier. To je trápne, pomyslela si Eva. Vedela, že v jednej z dvoch tašiek má pre istotu hneď tri rolky toaletného papiera. Iba blázon by šiel do slovenskej nemocnice bez neho. Myslela si, že jej roztrhne črevá, zvuky, ktoré z nej vychádzali a ten zápach.. no fuj. Hoci pôvodne klystír nechcela, čítala, že je to lepšie, že ak má pri tlačení vyjsť niečo iné ako dieťa, tak nech je to radšej tuhé ako tekuté. A vraj sa aj tak väčšina žien prirodzene vyprázdni. Aj to tej sestre povedala, ale tá si šla svoje: „Ako chcete – nechcete klystír, nechcete. To je vaša vec. Ale teda vy sa budete hanbiť ak pri tlačení vytlačíte aj niečo iné, nie ja. Vaša vec. Vám bude trápne nie, mne“. A tak teda súhlasila. Ale aj tak jej bolo trápne a veľmi. Blbý toaleťák.

Čítajte viac

Zuzana Krišková, gb

 
© PEREX, 2020
Príspevok uverejnil portál denníka Pravda Ahojmama.sk v rubrike Články / Tento týždeň píše 12. 7. 2020 o 5:00.