Archív
skripot

Má len 15 a svojich rovesníkov varuje pred fašizmom

pochod_proti_fas_Pd_160307_thumb_150x150

Denník N

Marek Mach (15) je gymnazista zo Senice, ktorý založil stránku Mladí proti fašizmu. Vraví, že Kotleba je dnes aj o imidži. Ten, kto chce byť dnes „in“, volí Kotlebu, lebo je v kurze, hovorí Marek o svojich spolužiakoch.

Ste prvákom na strednej, máte 15 rokov. Zaujíma sa takýto mladý človek o politiku? MarekMach_N_thumb_250x180

Hej, už dlhšiu dobu. Pol roka pred minuloročnými voľbami som sa o ňu začal zaujímať viac. Prekážali mi konšpirácie, ktoré sa v tom čase šírili na Facebooku. Doteraz si pamätám obrázok malého dieťaťa, pri ktorom bolo napísané, že ho zbili imigranti. Keď som si ten obrázok skopíroval do Google Images, zistil som, že to dieťa bolo v skutočnosti obeťou domáceho násilia v bielej rodine v Nórsku. S imigrantmi to nemalo nič spoločné. Obrázok vtedy vo veľkom zdieľali aj moji spolužiaci.

Vysvetlili ste im, kde sa v skutočnosti zobral?

Áno, ale veľmi to nebrali. Jednoducho v nich zostalo, že imigranti sú zlí a hotovo.

Je záujem o politiku medzi vašimi rovesníkmi bežný? Ako často sa v triede bavíte o takýchto veciach?

Bavíme. Som prekvapený, koľko mladých ľudí nevie úplné základy o tom, ako politika funguje. Nevedia, ako vzniká vláda, nevedia rozlíšiť koalíciu od opozície, dokonca nechápu, že nie každý, kto je v parlamente, musí byť automaticky aj vo vláde. Čo je pravica a čo ľavica, to už je úplne mimo nich. Dôsledkom tohto je aj to, že nevnímajú extrémistické strany ako naozaj extrémistické, nedokážu si predstaviť, že ak by sa chopili extrémisti moci, žiadne ďalšie voľby už nemusia byť. Idú si svoje a hovoria – aj tak ich budem voliť.

Kedy ste založili web Mladí proti fašizmu?

Vlani, na 17. novembra, teda keď už som prišiel zo základnej školy na gymnázium.

Veľa sa teraz debatuje o tom, či by pätnásťroční študenti mali chodiť do Osvienčimu, existujú aj názory, že je to pre mladých príliš silný zážitok. Čo si myslíte vy?

Nemyslím si, že by to nezvládli. Návšteva Osvienčimu je krutá, ale väčšina z nás približne vedela, čo od toho môžeme čakať. Na druhú stranu, nemyslím si, že návšteva Osvienčimu u mladých zmení názor na to, koho chcú voliť. Z jednoduchého dôvodu. Za celú tu exkurziu nikto ani len nespomenul, že na Slovensku máme strany, ktoré niečo podobné nepriamo schvaľujú, alebo by to dokonca v nejakej forme mohli zopakovať.

Čiže nestačí ukazovať zlé dejiny, ale aj vysvetliť, ako to súvisí s dneškom?

Hej. A podľa mňa nestačí ani hovoriť o populistoch či extrémistoch. Treba jasne hovoriť o fašistoch. Slovo populista je lákavé, znie to novo, tak si človek povie, vyskúšam to. Extrémisti tak isto. Pri slove fašista si mladí ľudia aspoň vedia trochu predstaviť, že ide o niečo zlé.

Novinári debatujú o tom, ako nazývať Kotlebu a jeho ľudí. Vy by ste ich nazývali fašistom?

Ak je to právne v poriadku, tak hej.

Pre moju generáciu neboli fašisti politici, vnímali sme tak skôr skínov v krčmách či na koncertoch, pamätali sme si bitky medzi náckami a pankáčmi. Ako to máte vy?

S týmto sa nestretávam, čo môže byť aj tým, že nechodím do krčiem či na diskotéky. Ale nemyslím si, že je to dnes len o politike. Kotleba je aj o vkuse a imidži. Ten, kto chce byť dnes „in“, volí Kotlebu, lebo je v kurze.

Čím je pre nich taký lákavý?

Neviem už, kto mi to povedal, ale stretol som sa s vetou „volil by som ho, lebo má gule“. Kotleba je iný v tom, že kričí a hovorí o tom, ako narobí poriadky. To, že nemá žiadny skutočný program, vlastne nikomu neprekáža.

Kto by mu mohol konkurovať? Čo by na vašich rovesníkov platilo?

Potrebovali by vidieť, že sa niečo v tomto štáte robí. Určite by veľmi pomohlo, keby u nás platilo, že aj politik môže byť potrestaný a politická kauza sa dá vyriešiť. Zároveň musia mať pocit, že sa o nich niekto zaujíma, že nie sú na okraji spoločnosti. Kotleba hovorí, že politici sa o obyčajných ľudí nezaujímajú, a on je ten, kto sa o nich postará. A oni mu to veria, lebo to potrebujú.

Čítajte viac (obsah zamknutý)

Dušan Mikušovič
 

© N Press, 2017
Článok uverejnil portál DennikN.sk 5. 4. 2017 o 17:22 v rubrike Slovensko a Denník N 6. 4. 2017 v rubrike Rozhovory.

Foto: Archív M. M.