Archív
skripot

Nemecko umožní homosexuálom uzatvárať manželstvá a adoptovať deti. Merkelová bola proti

v2t_sex

Pravda.sk / ČTK

V historickom hlasovaní, ako je v Nemecku vnímané, získala legalizácia manželstva homosexuálov pomerne výraznú väčšinu. Bez problémov by zmena, ktorá má jasnú podporu verejnosti, mala prejsť aj za týždeň v Spolkovej rade. O návrhu na zavedenie manželstva pre všetkých, ako sa mu v Nemecku hovorí, sa v parlamente bezvýsledne debatovalo už niekoľko rokov, tento týždeň sa ale veci dali nečakane rýchlo do pohybu. Sociálni demokrati sa totiž rozhodli, že jeden zo svojich dlhodobých cieľov presada za pomoci opozície aj proti vôli koaličnej konzervatívnej únie CDU/CSU kancelárky Angely Merkelovej.

CDU/CSU síce s takýmto postupom nesúhlasila, svojim poslancom ale umožnila, aby hlasovali podľa svojho svedomia, a nie podľa straníckych nôt. Aj od časti zákonodarcov konzervatívnej únie sa tak novele dostalo podpory. Celkom pre ňu hlasovalo 393 zo 623 prítomných poslancov. Výsledok hlasovania ocenil rad poslancov potleskom v stoji.

V debate, na ktorej začiatku predseda Spolkového snemu Norbert Lammert vyzval k vzájomnému rešpektu, zazneli názory oboch strán. Sociálni demokrati a opoziční Zelení a Ľavica argumentovali napríklad tým, že manželstvo homosexuálov rade ľudí niečo prinesie, a pritom nikomu nič nevezme. Ľudia, ktorí za seba chcú prevziať zodpovednosť, majú podľa nich mať možnosť vstúpiť do manželstva. Najčastejším protiargumentom CDU/CSU bolo tvrdenie, že manželstvo je základom rodiny a že homosexuáli už teraz môžu uzatvárať registrované partnerstvá, a nie sú takí diskriminovaní.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová hlasovala proti zmenám. Párom rovnakého pohlavia by ale umožnila adoptovať deti. Politička, ktorej vyjadrenie stálo na začiatku prevratných udalostí tohto týždňa, svoj postoj zdôvodnila okrem iného tým, že homosexuálne páry dnes v Nemecku nečelia diskriminácii. „V posledných rokoch sme krok po kroku odstránili všetku diskrimináciu párov rovnakého pohlavia,“ povedala novinárom Merkelová. Veľa podľa svojich slov v poslednej dobe premýšľala o otázke detí a nakoniec dospela k presvedčeniu, že by páry rovnakého pohlavia mali mať možnosť adoptovať ich. Pokiaľ ide o otázku manželstva, je presvedčená, že ústava dáva manželstvu osobitnú ochranu ako zväzku muža a ženy. „Pre mňa je manželstvo, ako je v ústave, manželstvom muža a ženy, a preto som návrh zákona nepodporila,“ poznamenala.

Podľa nemeckých médií hlasovalo za schválené zmeny aj najmenej 70 poslancov CDU/CSU.

Čítajte viac

 
© ČTK/PEREX, 2017
Správu tlačovej agentúry ČTK uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Svet 30. 6. 2017 o 10:09 a aktuaizoval o 11:15.