Archív
skripot

Počet interrupcií medziročne poklesol, ale stávajú sa opäť politickou témou

Nebudeme_ticho_wZeny_vmeste_thumb

Aktuality.sk

Spôsoby, akými chcú niektorí poslanci či vláda znížiť počet interrupcií, sa líšia. Kým niektorí politici hovoria o ich sprísňovaní, ďalší vravia o prevencii. „Napriek množstvu deklaratórnych kresťanov v parlamente sme za 30 rokov potratový zákon nedokázali zmeniť. Dokážeme to teraz? Nájde sa dosť kresťanov v parlamente? Mám nádej, že to tak bude. Musíme ísť krok za krokom,“ napísala cez víkend poslankyňa Anna Záborská na sociálnej sieti. Spolu s vyjadreniami jej straníckeho kolegu Richarda Vašečku je tak zrejmé, že diskusia okolo interrupčného zákona opäť ožíva. Obaja poslanci sa dostali do parlamentu na kandidátke OĽaNO, ale ako členovia Kresťanskej únie. Kým Záborská chce pôsobiť skôr preventívne a odstraňovať dôvody, pre ktoré idú ženy na interrupciu, Vašečka avizoval, že do parlamentu by chcel predložiť návrh, ktorý by interrupcie sprísnil.

Národné centrum zdravotníckych informácií len nedávno zverejnilo údaje, ktoré u Sloveniek potvrdili trend každoročného poklesu interupcií. Tentokrát sa medziročne znížili o 200 prípadov z 6 024 v roku 2018 na 5 824 v roku 2019. Oproti obdobiu spred desiatich rokov poklesli 1,7-násobne a oproti roku 1997 až 3,6-násobne. Dnes sú interrupcie povolené bez udania dôvodu alebo zo zdravotných dôvodov do 12. týždňa tehotenstva. V prípade, že je ohrozený život matky alebo je plod ťažko poškodený, môže sa interrupcia urobiť aj neskôr.

Už v predchádzajúcom volebnom období sa Vašečka snažil zákon sprísniť a úplne z neho vytesniť interrupcie, ktoré nemajú medicínske dôvody. Dôvodom na interrupciu mala podľa neho byť len ochrana života a zdravia matky, znásilnenie a ťažké poškodenie dieťaťa. Vašečka aj teraz avizuje, že predloží návrh na sprísnenie interrupcií. Otázka je, v akej to bude podobe.

„Mne najviac prídu ako problematické potraty na žiadosť, ktoré neuvádzajú alebo nemajú nejaký vážny dôvod, alebo majú vážny dôvod ale je socioekonomický a nejakými socioekonomickými opatreniami by sa dal riešiť,“ povedal v diskusnej relácií denníka SME. V podstate tak hovorí o svojom niekdajšom návrhu.

Názory na náš interrupčný zákon sa líšia v závislosti od toho, koho sa opýtate. Pre niektorých ľudí je príliš liberálny, pre ďalších zase rozumný. Podpredsedníčka občianskeho združenia Ženské kruhy Miroslava Rašmanová to vidí tak, že súčasný zákon predstavuje kompromisné riešenie, ktoré rozpoznáva hodnotu nenarodeného života a poskytuje mu ochranu, no zároveň nezbavuje ženu práva na telesnú integritu.

Ak by sa diskusia predsa len uberala smerom k sprísňovaniu, poukazuje na tri veci. Ženy, ktoré podstupujú interrupciu, tak nerobia bezdôvodne – k takémuto rozhodnutiu ich vedú závažné dôvody a tie sa neodstránia, tým, že im zakážeme prístup k interrupciám. Len samotný zákaz nevedie k poklesu, ale len k tomu, že sa obmedzí ich prístup k bezpečným interrupciám.

„Tretí dôvod je ten, že telesná integrita každého narodeného človeka je neodňateľnou súčasťou konceptu ľudských práv a ak raz túto integritu obmedzíme, tak ženy strácajú možnosť rozhodovať o svojom tele a zdraví aj v iných situáciach, ktoré nastávajú počas tehotenstva a pôrodu,“ hovorí Rašmanová.

Peter Kaščák je primárom oceňovanej gynekologicko-pôrodníckej kliniky trenčianskej nemocnice a ako dlhoročný odborník hovorí, že súčasný zákon je nastavený zle. Avšak preto, že na rozdiel od iných krajín neumožňuje aj tabletkovú formu interrupcie. „Už dávno sme mali urobiť to, čo je bežné v celom civilizovanom svete, že žena nemusí ísť na chirurgický výkon, ale užije potratové tabletky. To by sa malo zmeniť, aby bola dostupná táto forma interrupcie,“ hovorí.

Ak by mal ešte niečo v zákone zmeniť, tak by vyňal, aby jedným zo zdravotných dôvodov pre umelé prerušenie tehotenstva bol vek ženy nad 40 rokov. „Aj keď existuje vekom stúpajúce riziko komplikácií, neznamená to, že by pôrodníci mali povedať 41-ročnej žene, že by mala ísť na interrupciu, lebo má príliš vysoký vek na to, aby mohla byť úspešne tehotná,“ hovorí Kaščák.

Za sprísňovanie interrupcií ale nie je. Podľa neho je v tomto smere zákon nastavený rozumne a mal by sa pri tejto téme oddeľovať filozofický pohľad od medicínskeho. „Jediná rozumná je sexuálna výchova, vysvetľovanie, antikoncepcia a interrupcia ako naozaj posledné riešenie situácie, ktorá je inak neriešiteľná,“ hovorí Kaščák.

Podľa neho sa interrupcie v dnešnej dobe ani nedajú zakázať, pretože ženy si cestu k nim nájdu. Buď si kúpia potratové lieky cez internet, alebo odcestujú do zahraničia. Už dnes niektoré ženy v tichosti doma užijú takéto tabletky a to podľa Kaščáka následne aj skresľuje štatistiku interrupcií, pretože o týchto ani nevieme.

A ak nastanú komplikácie a žena príde do nemocnice bez toho, aby priznala, že vzala takúto tabletku, tak sa to vyhodnotí ako spontánny potrat. „Vidíte to aj na tom, že spontánne potraty nám stúpajú. To je úplne jasné a bez debaty, že sa to deje,“ hovorí primár.

Čítajte viac

Jana Čunderlíková

 
© Ringier Axel Springer Slovakia, 2020
Článok uverejnil portál Aktuality.sk v rubrike Zdravie 22. 5. 2020 o 10:00.