Archív
skripot

Podcast Kapitalx: “Najlepšie rodia poplety”

v3t_rod

Kapitál

Na Slovensku v spojení s feministickým aktivizmom často hovoríme o boji so sexuálnou objektifikáciou, o odstraňovaní domáceho či intímneho partnerského násilia. No mnohé ženy na Slovensku majú tiež skúsenosť s inštitucionalizovaným násilím v pôrodniciach kde dochádza k porušovaniu ich autonómie – majú skúsenosť s invazívnou medicínskou praxou či porušovaním informovaného súhlasu. Pôrodný aktivizmus je tiež prejavom sociálnych hnutí za práva žien.

Vypočujte si podcast o femizmoch v pôrodnom aktivizme, ktorého hosťkami boli režisérka filmu Medzi nami Zuzana Límová a podpredsedníčka Ženských kruhov Miroslava Rašmanová. S Veronikou Valkovičovou sa rozprávali aj o násilí pri pôrode, kritike patriarchátu v zdravotníckych zariadenia, politikách, ktoré ovplyvňujú podobu pôrodnej starostlivosti a aktivizme v oblasti zlepšovania podmienok, v ktorých rodia ženy na Slovensku.

Vypočujte si podcast

 
Kapitalx je séria podcastov kritického ľavicovo orientovaného kultúrno-spoločenského mesačníka Kapitál. Od marca 2020 ponúka rozhovory, audiokomentáre a longready.

Zvučky: Kabal
Grafika: Šimon Chovan

 
© KPTL, 2020
Podcast uverejnil mesačník Kapitál v rubrike Podcast 15. 9. 2020.