Archív
skripot

Prečo Dáni odmietli holokaust

Jude_hviezda_g

Aktuálne.sk

Keď nemecké nacistické orgány v Kodani nariadili zatýkanie a deportácie židovského obyvateľstva, dánska vláda sa postavila proti tomu. Keď nacisti trvali na svojom, všetci členovia dánskej vlády na protest podali demisiu a polícia nariadenie sabotovala. V kostoloch čítali protestné listy. Polícia zakaždým vopred upovedomila židovské komunity o príchode gestapa. Občania pomáhali svojim židovským susedom ujsť do dedín na pobreží Baltického mora, kde im miestni poskytli úkryt v pivniciach, kostoloch a víkendových domoch. Rybári ich potom tajne odvážali na lodiach do neutrálneho Švédska. Jedným z kľúčových momentov bolo, keď dánsky kráľ prehlásil, že ak Nemci budú nútiť Židov pripnúť si na hruď žltú hviezdu, pripne si ju aj on. Nacisti od toho napokon ustúpili.

V Dánsku sa tak zachránilo zhruba 99 percent židovského obyvateľstva. V Dánsku neexistovalo žiadne „my“ (Dáni) a „oni“ (Židia), ale len spoločné a vzájomné „my“, pripomína dánsky historik Bo Lidegaard v knihe Countrymen, v ktorej opisuje tento dánsky príbeh.

Dánsko už pred vojnou, od čias nástupu Hitlera k moci vzdelávaním a osvetou viedlo svojich obyvateľov k odmietaniu nacistickej i rasistickej ideológie a k presadzovaniu demokratickej politickej kultúry, vzájomnosti a spoločne zdieľanej identity. O pojme národ sa začalo hovoriť nie z etnického hľadiska, ale občianskeho.

Vytvorilo sa tak povedomie jedného a spoločného politického spoločenstva so spoločne zdieľanými hodnotami a spoločnou perspektívou. Aj preto potom Dáni odmietli tézu o „židovskom probléme“ a vnímali ju ako útok proti celému dánskemu spoločenstvu.

Čítajte viac

Marián Balázs

 
© Newsandmedia.sk, 2017
Komentár uverejnil portál Aktualne.sk v rubrike Zahraničie/Európa 14. 3. 2017 o 7:30.