Archív
skripot

Prelomme mlčanie, hovorme o násilí na ženách, KONAJME!

NIE_nasiliu_na_zenach_logo

Fenestra

Kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách je ohraničená dvoma dátumami. Začína 25. novembrom, ktorý je Medzinárodným dňom boja za odstránenie násilia páchaného na ženách a končí 10. decembra Medzinárodným dňom ľudských práv. Tieto dva dátumy odkazujú na skutočnosť, že násilie páchané na ženách je porušovaním ľudských práv žien. V týchto 16 dňoch ľudia a organizácie na celom svete zvyšujú informovanosť a povedomie o násilí na ženách. Na Slovensku sa od roku 2010 do aktivít kampane zapojilo 9196 ľudí. Prelomme mlčanie, hovorme o násilí na ženách, KONAJME!

Kampaň realizujú, v 7 mestách na Slovensku organizácie Fenestra v Košiciach, OZ Hana a Divadlo na opätkoch v Spišskej Novej Vsi, Kotva v Trebišove, Možnosť voľby a Slovensko-český ženský fond v Bratislave, Pomoc rodine v Michalovciach, Progresfem v Poprade a Žena v tiesni v Martine.
Fenestra_2016_KE_02_w_1024x683
Osobné výpovede žien zažívajúcich násilie ostávajú často nevypočuté. “Mnohé ženy hovoria, že im na inštitúciách neveria, neberú vážne obavy, ktoré popisujú. Sú sklamané z toho, že inštitúcie nevyvodzujú zodpovednosť voči páchateľom násilia a nedokážu zabezpečiť dostatočnú ochranu pre ne a pre ich deti,” uviedla Dušana Karlovská z Fenestry.

Foto: Fenestra

„Na pamiatku všetkých žien, ktoré boli v dôsledku násilia zavraždené svojimi súčasnými či bývalými manželmi a partnermi, s odkazom “Nezabúdame“, prinášame cez výstavu Umlčané svedkyne príbehy týchto žien do verejného priestoru. Pamätajme si ich mená a príbehy, pretože vraždy žien sú mementom zlyhania nás všetkých v ochrane žien a detí pred zločinmi, ktoré sa odohrávajú v súkromí. Prvá výstava sa na Slovensku konala v Košiciach v roku 2004. Od tej doby sa na Slovensku uskutočnilo 40 výstav v 12 mestách. S Umlčanými svedkyňami putuje kronika, do ktorej môžu ľudia napísať svoj odkaz. Výstava “Umlčané svedkyne” bude počas kampane putovať po 7 mestách Slovenska. Výstavou chceme poukázať na to, že ženy a deti, ktoré boli v dôsledku násilia na Slovensku zabité, nenašli zo strany spoločnosti pomoc, podporu a ochranu,“ dodala Karlovská.

Počas výstav sa budú môcť ľudia odfotiť s tabuľkou “Hovorím nie násiliu na ženách“, napísať vlastný odkaz a odfotiť sa s ním, zapáliť sviečku na pamiatku zabitých žien, zaviazať stužku ako symbol, že nezabúdame na všetky ženy, ktoré boli zabité v dôsledku dlhodobého násilia a dozvedieť sa viac informácií o násilí na ženách.

Na záver výstav spoločne symbolicky Vypískame násilie. Pískaním vyjadríme, že násilie páchané na ženách NEBUDEME TOLEROVAŤ!

Súčasťou kampane bude aj celoslovenská konferencia Míľniky na ceste k ochrane a posilneniu žien – výzvy po 20 rokoch, ktorá bude reflexiou 20 rokov vývoja v téme násilia páchaného na ženách na globálnej a európskej úrovni a na Slovensku. O kľúčových míľnikoch v ochrane a posilnení žien a výzvach, ktoré pred nami stoja budú hovoriť zahraničné aj slovenské odborníčky z mimovládneho a verejného sektora. Konferencia bude priestorom na dialóg, výmenu skúseností a prezentovanie príkladov dobrej praxe v zahraničí a v SR.

Kampaň 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách 2016 realizujeme vďaka finančnej podpore Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP/2016 a Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Slovenskej republike.

Viac informácií o kampani

www.fenestra.sk/16-dni-aktivizmu
www.facebook.com/16dniaktivizmu

Kontakty:

Fenestra, Košice – www.fenestra.sk, fenestra@fenestra.sk, 0911 224 777
Kotva n.o., Trebišov – kotva.n.o@zoznam.sk, 056/67 23 114
Možnosť voľby, Bratislava – www.moznostvolby.sk, adriana@moznostvolby.sk,
OZ Hana, Spišská Nová Ves – www.ozhana.sk, ozhana.snv@gmail.com, 0903 404 471
OZ Pomoc rodine, Michalovce – www.pomocrodine.sk, pomocrodine@pomocrodine.sk, 0911 084 473
OZ Žena v tiesni, Martin – www.zenavtiesni.sk, oz.zenavtiesni@tipnet.sk, 0907 346 374
Progresfem, Poprad – www.progresfem.sk, progresfem@progresfem.sk, 0908 121 427
Slovensko-český ženský fond, Bratislava – www.zenskyfond.sk, bobakova@womensfund.sk, 0902 138 962, 0948 789 030