Archív
skripot

Protest: Dnes Hedviga, zajtra ty? – Spravodlivosť pre všetkých!

Okr_stol_Mad_m_85_85

Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku

Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku organizuje 30. apríla 2014 v Bratislave protestnú akciu na podporu Hedvigy Žákovej Malinovej. Každý je vítaný, komu záleží na pravde a spravodlivosti v našej krajine. Demonštrácia sa začína o 18:00 hodine na Župnom námestí, odkiaľ sa presunieme na Hviezdoslavovo námestie, pred historickú budovu Slovenského národného divadla, kde sa bude konať galavečer z príležitosti 10. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie za účasti predstaviteľov vlády a štátu. Chceme im odkázať, že sme hlboko znepokojení stavom slovenskej justície a orgánov činných v trestnom konaní.

Obávame sa, že za dnešných okolností sa z každého slušného občana či občianky môže stať nová Hedviga. Žiadame, aby štátne orgány zaručili Hedvige Žákovej Malinovej skutočnú spravodlivosť. Je v záujme každého z nás, aby sme nemlčali a prejavili nespokojnosť s tým, ako sa správajú polícia, prokuratúra a naši najvyšší predstavitelia. Chceme sa zároveň poďakovať za pomoc tým, ktorí sa v ťažkých časoch zastali tejto mladej ženy a svojím nekompromisným konaním hľadali spravodlivosť. Je v našom spoločnom záujme, aby sme zvýšili mieru občianskej participácie vo veciach verejných, aby sme nezostali ticho. Chceme, aby polícia a justícia pomáhali slušným ľudom. Chceme spravodlivosť pre všetkých!

Prípad Hedvigy Malinovej traumatizuje spoločnosť už vyše sedem rokov. Vyvoláva pochybnosti o tom, či žijeme v právnom štáte, či sa môžeme v prípade problémov spoliehať na nestrannosť, odbornosť a spravodlivosť štátnych orgánov. Udalosti, ktoré sa udiali v Nitre 25. augusta 2006 v súvislosti s napadnutím študentky, zostali pred verejnosťou zahalené tajomstvom, autority neprejavili skutočný záujem na ich objektívnom vyšetrení. Polícia stíhanie útoku zastavila 11. septembra toho istého roku so zdôvodnením, že Hedviga si útok vymyslela. Zhromažďovanie dôkazov trvalo dlhé roky, prokuratúra postupovala neprofesionálne a zbytočne naťahovala čas. Táto občianka Slovenskej republiky bola štátom zlomyseľne šikanovaná celé roky. Novú vlnu rozhorčenia slušných ľudí vyvolala správa z 2. apríla: Hedvigu Malinovú obžalujú z krivej výpovede.

Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku pripravuje túto demonštráciu s cieľom, aby sme spoločne symbolicky podporili Hedvigu Žákovú Malinovú. Chceme, aby nás táto akcia zjednotila, bez ohľadu na národnosť, politickú orientáciu či ideológiu, lebo kauza Hedvigy Malinovej je o budúcnosti nášho štátu.

Prípad Hedvigy Malinovej Žákovej je symbolický tým, že sa týka nevinnej mladej ženy, ktorú bezdôvodne napadli na ulici. Bola „v nesprávnom čase na nesprávnom mieste“. Jej útočníkov však policajné orgány nevypátrali, ale obviňujú samotnú obeť, čo je nepochopiteľné a neprípustné. A takýto postup štátnych orgánov nebol posledný. V novembri 2008 polícia bezdôvodne zmlátila fanúšikov futbalového tímu DAC Dunajská Streda. Polícia napriek jasným dôkazom cynicky tvrdila, že išlo o chuligánov, a prípad nevyšetrila dodnes. V júni 2013 policajné zložky bezdôvodne a nezákonne zasahovali proti miestnej rómskej komunite v Moldave nad Bodvou. Podľa polície „adekvátne“. Novinárka Jana Teleki už desať rokov chodí po súdoch kvôli jednej básničke. O útoku skinheadov pri bare Mariatchi v Nitre vznikla videonahrávka, ktorá hovorí jasne, ale z vyvolania konfliktu sú opäť obviňované obete. Študenti, na auto ktorých polícia v Bratislave omylom strieľala, mohli za to sami tiež, lebo sedeli v podobnom aute, po ktorom polícia pátrala.

Dnes to bola Hedviga, zajtra to môže byť ktokoľvek. Nesmieme preto mlčať! Ide o nás všetkých. Ide o spravodlivosť v našom živote.

 

Informácia