Archív
skripot

Ombudsmanka Mária Patakyová: Rodič v nemocnici nie je návšteva!

MPatakyova_wSME_2452488_thumb_152x152

Ahoj mama.sk

V čom zlyhalo ministerstvo zdravotníctva, prečo sa počas krízového stavu nemohli muži sprevádzať svoje partnerky pri pôrode a prečo zostali rodičia odlúčení od svojich predčasne narodených detí? Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová analyzuje chyby, ktoré štát urobil počas pandémie a vystríha pred ich opakovaním.

Pandémia ochorenia COVID-19 a na ňu nadväzujúci núdzový stav priniesli obmedzenia ľudských práv a základných slobôd v rôznych oblastiach. Dotkli sa aj ochrany reprodukčného zdravia a práv žien i predčasne narodených detí. Zásah do základných práv aj v čase epidémie a núdzového stavu však môže byť vykonaný iba v prípade, ak sleduje legitímny cieľ, je nevyhnutný a spôsob, akým sa realizuje, musí byť primeraný.

Sprevádzajúca osoba pri pôrode nebola počas pandémie samozrejmosťou
Niektoré zdravotnícke zariadenia na Slovensku neumožnili ženám mať pri sebe počas pôrodu sprevádzajúcu osobu. Zákaz sprevádzajúcej osoby pri pôrode si tieto zariadenia odvodili od zákazu návštev pacientov v slovenských nemocniciach, ktorý vydal krízový štáb začiatkom marca.

Reštrikčné opatrenia súvisiace so zákazom sprevádzajúcej osoby pri pôrode zdravotnícke zariadenia odôvodňovali snahou minimalizovať riziko nákazy. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by však zdravotnícky personál mal prijať také opatrenia na zníženie rizika infekcie pre seba a ostatných, ktoré by spočívali predovšetkým v používaní ochranných prostriedkov a v dodržiavaní hygienických zásad.

Podľa stanoviska WHO majú všetky tehotné ženy, vrátane žien s pozitívnym testom alebo podozrením na COVID-19, právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť pred pôrodom, počas neho a po ňom. Súčasťou je aj možnosť prítomnosti sprevádzajúcej osoby počas pôrodu podľa výberu ženy.

Pozitívny vplyv sprevádzajúcej osoby potvrdili výskumy
Výskumy preukázali, že sprevádzajúca osoba pri pôrode dokázateľne ovplyvňuje pozitívne priebeh pôrodu, zvyšuje šance na vaginálny pôrod a predstavuje pre ženu psychickú a emočnú podporu. Jej prítomnosť tak môže znížiť pravdepodobnosť, že budú nevyhnutné medicínske zásahy do pôrodu, ktoré si vyžadujú zásah zdravotníckeho personálu. Z týchto poznatkov vychádzali aj niektoré zdravotnícke zariadenia na Slovensku, ktoré neobmedzili možnosť mať pri pôrode sprevádzajúcu osobu.

Na dôležitosť prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode apelovala aj osobitná spravodajkyňa OSN proti násiliu páchaného na ženách, ktorá vyzvala štáty, aby zabezpečili túto možnosť.

Čítajte viac

Mária Patakyová, verejná ochrankyňa práv

 

Pozrite aj:

 
© PEREX, 2020
Analýzu uverejnil portál denníka Pravda Ahojmama.sk v rubrike Články / Tento týždeň píše 19. 7. 2020 o 4:46.