Archív
skripot

Vyhlásenie občanov a občianok Slovenska k „oslavám“ vzniku Slovenského štátu

V tieni Tretej ríše, je názov výstavy fotografií, ktorú  otvorili v stredu 30. marca  vo FotoGalérii NOVA na Hlavnej 48 v Košiciach. Adjustované zábery sú oficiálne fotografie Slovenského štátu(1939-1945). Výstavu pripravila historička umenia Bohunka Koklesová z bratislavskej VŠVU. Podujatie je súčasťou Týždňa slovenských knižníc a Festivalu dokumentánych filmov DOCsk 2011. Fotografie sú z naskenovaných negatívov Slovenskej tlačovej kancelárie (STK) z rokov 1939 – 45, ktoré sú v Slovenskom národnom archíve. Výstava mala premiéru v Bratislave  počas Mesiaca fotografie v novembri 2010 vo výstavnej sieni Univerzitnej knižnice. Ďalej táto výstava v máji poputuje do Varšavy v Poľsku. Na snímke deň Hlinkovej mládeže v Bratislave , r. 1940 , autor Jozef Teslík. REPROFOTO TASR – Milan Kapusta

 *** Local Caption *** výstava fotografie V tieni Tretej ríše  snímky unikátne  zábery

ChangeNet.sk, 12. 3. 2016

Dňa 14. marca si Slovensko pripomína jeden z najtragickejších okamihov svojej histórie, vznik fašistického Slovenského štátu, ktorý bol plne kontrolovaný hitlerovským Nemeckom. Časť obyvateliek a obyvateľov bola zbavená ľudskej dôstojnosti a všetkých práv, okradnutá o majetok a fyzicky zlikvidovaná. K tomuto odkazu sa niektorí občania a niektoré občianky Slovenska, vyhlasujúci sa za slušných ľudí, stále hlásia. Pripomínajú si tento dátum a hlásajú, že vazalský vojnový štát zabezpečoval ľuďom dobrý život. Násilie a vraždenie však nemá nič spoločné ani s dobrým životom, ani so slušnosťou. Spoločnosť, ktorá umožní, aby bola časť jej obyvateľstva zbavená akýchkoľvek práv – vrátane práva na život, je spoločnosťou strachu a násilia, v ktorej sa obeťou v ktorejkoľvek chvíli môže stať ktokoľvek. Nemusíte byť členom či členkou režimom oficiálne nenávidenej menšiny. A dôkazov nájdeme v dejinách viac než dosť. Vo väzeniach, pracovných táboroch a pred popravčími čatami Slovenského štátu sa ocitlo aj mnoho tých, čo sa považovali za hrdých Slovákov a hrdé Slovenky. Stav permanentnej represie a tichej občianskej vojny nemôže priniesť nič iné než neustálu prítomnosť smrti, špehovania, udávania a paranoje.

Nie je preto dôvod pochybovať, že ak by sa priaznivci tejto ideovej „tradície“ dostali k moci, nastolili by neľudské životné podmienky znova. Stačí si všímať ako blízko majú k násiliu a jeho glorifikácii ich najviditeľnejší predstavitelia. Zaplietajú sa do pouličných bitiek, súbojov futbalových chuligánov a vyzývajú k fyzickej likvidácii rôznych skupín obyvateľstva. Neženie ich túžba tvoriť a rozvíjať slovenskú štátnosť, kultúru, vzdelanosť a ďalšie pozitívne spoločenské hodnoty. Prehovára z nich len zloba, deštruktívnosť a nenávisť. Sú hrozbou pre všetkých, ktorí dávajú pred násilím a represiou prednosť demokracii, slobode a porozumeniu. A preto je v záujme každého človeka vyznávajúceho tieto hodnoty, vždy a za každých okolností, dať najavo svoj názor a postaviť sa zlu do cesty.
 
Zoznam signatárok a signatárov

 
Vyhlásenie možno podpísať na www.ChangeNet.sk.