Archív
skripot

Ženy zarobia o pätinu menej ako ich kolegovia

v3t_rod

Pravda

Streda patrí ženám. Medzinárodný deň žien sa oslavuje viac ako storočie, dodnes však musia ženy bojovať o svoje miesto v spoločnosti tvrdšie ako muži. Ministerstvo práce tvrdí, že legislatívne urobilo v tejto problematike pre slovenské ženy maximum. Podľa analýzy medzinárodného portálu Paylab zarábajú ženy na Slovensku celkovo o 23 percent menej ako muži. Je to väčší rozdiel, ako je európsky priemer.

Úsilie chrániť ženy ešte viac by mohlo byť prekážkou pre zamestnávateľov prijať ich do práce, myslí si hovorca rezortu Michal Stuška. „Je to už o celospoločenskej osvete, ženy si musia vedieť vypýtať vyššie mzdy,“ dodáva.

V Európskej únii je priemerný plat ženy o 16 percent nižší ako plat muža. Slovensko tak patrí do pätice krajín Európskej únie, v ktorých sú rozdiely medzi zárobkami žien a mužov viac než 20-percentné. Rozdiely v odmeňovaní medzi ženami a mužmi majú pritom vplyv i na celoživotné zárobky, čo znamená, že ženy majú nižšie dôchodky a existuje u nich vyššie riziko chudoby.

Podľa zistení štatistického úradu Eurostat mala žena v únii v roku 2015 v priemere o takmer 20 percent nižšiu hrubú hodinovú mzdu ako muž. Znamená to, že za rovnakú odpracovanú časovú jednotku stále dostávajú asi o pätinu nižší plat. Stále tiež platí, že muži zastávajú väčšinu riadiacich a najlepšie platených postov.

Rezort práce tvrdí, že v snahe znížiť platové rozdiely urobil v zákonnej oblasti všetko potrebné. „Legislatívne veci, ktoré sa ešte dali doladiť k maximálnemu možnému zrovnoprávneniu, sa udiali v Zákonníku práce či v zákone o sociálnom poistení,“ pripomenul hovorca Stuška. Ministerstvo v nich napríklad presadilo povinnosť zamestnávateľa ponechať pracovné miesto žene na materskej dovolenke a čakať na jej návrat. Neskôr sa k tomu pripojila povinnosť valorizovať a dorovnávať podmienky pozície, kým je matka mimo pracovného trhu. Ak sa podobnej pozícii zvyšoval plat, musí sa zvýšiť aj jej tak, akoby bola plnohodnotne v práci.

Európska únia si 25. marca pripomenie už 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, podľa ktorých má každý členský štát zabezpečiť uplatňovanie princípu, že ženy a muži majú dostať rovnaký plat za rovnakú prácu. V tomto úsilí je už azda za polcestou, ale určite nie na jej konci. „Bude trvať dvadsať rokov, pokým dospejeme k istej osobnej a pracovnej rovnoprávnosti medzi oboma pohlaviami v Európskej únii,“ myslí si Dionýz Hochel z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.

Znížiť rodové platové rozdiely je aj snahou Európskej komisie. Členským krajinám navrhla, aby štátne aj súkromné firmy na požiadanie sprístupnili zamestnancovi údaje o plate jeho kolegov. Komisia verí, že opatrenie prispeje k transparentnosti miezd, čo povedie k zníženiu rozdielu platov mužov a žien. Slovensko sa zatiaľ k tomuto kroku pristúpiť nechystá. Naopak, Česko chce, aby firmy s viac ako 50 zamestnancami odtajnili výšku priemernej mzdy na jednotlivých pozíciách. Česká vláda by o tomto zámere mala rokovať tento rok.

Čítajte viac

Ivana Štefúnová
 
© PEREX, 2017
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 8. 3. 2017 o 7:00.