Archív
skripot

Akí my Rómovia nie sme. Odpovede na zlé klišé

ValeriuNicolae_EurAct_thumb_151x151

EurActiov.sk

Za posledných dvadsať rokov som si vypočul mnoho stereotypov o Rómoch. Tu sú moje odpovede na “najlepšie” z nich.

Rómovia majú magické schopnosti. Sú nebezpeční, môžu vás začarovať alebo zakliať.

Môžeme chodiť po vode, lietať na metle, kedykoľvek sa nám zachce. V niektorých krajinách (kde nás ľudia láskyplne nazývajú „smradľavými vranami“) k tomu nepotrebujeme metly a využívame naše prirodzené dary – máme totiž duté kosti a silné ramená. Tie najnadanejšie osoby nerómskeho pôvodu môžeme dokonca naučiť, ako sa to robí. Z tohto dôvodu štátna letecká spoločnosť v Maďarsku skrachovala a niektoré vnútroštátne letecké spoločnosti v krajinách, v ktorých žijeme sú tiež takmer v úpadku.

Naše magické schopnosti sú také, že stáročia otroctva chápeme ako šťastie a veľmi si užívame rasizmus, ktorého sa nám s prehľadom dostáva. To, že vieme čarovať a zaklínať sa ukázalo ako jednoznačne produktívne – stačí sa pozrieť, že sme až príliš zastúpení medzi svetovými vládnucimi a finančnými elitami. A stačí sa pozrieť, že sme nadmerne zastúpení v najosvietenejších a najslávnejších udalostiach európskych dejín, akými boli otroctvo, cielené zabíjanie a holokaust. Státisíce Rómov zabitých v koncentračných táboroch počas druhej svetovej vojny alebo počas deportácií po celej Európe jasne svedčia o našich magických schopnostiach.

Máme vrodený dar pre hudbu a tanec

Existuje mnoho doložených prípadov, kedy sa rómske deti narodili so svojim milovaným hudobným nástrojom v náručí alebo so striebornou flautou v ústach. My ostatní máme jeden gén navyše, vďaka ktorému sa vieme pohybovať v rytme a máme božské hlasy.

Vzdelanie – Rómovia sú hlúpejší

Áno, každý rodič, aj rómski rodičia chcú, aby ich deti boli funkčnými hlupákmi. Myslíme si totiž, že čím špinavšie, hladnejšie a chudobnejšie naše deti sú, tým lepšie to bude pre ich budúcnosť. A pretože sme takí bezstarostní ľudia žijúci blízko k prírode, chceme aby naše deti pili rosu a jedli dúhu. Sme radšej, keď naše deti chodia v zime bosé, cítia cez svoju kožu dušu bohyne Gaje a žobrú, skôr než by sa stratili v teple súkromných škôl a v korupcii bohatstva. To, že ty, milý čitateľ, nevidíš súvislosť medzi stáročiami otroctva, úplnou chudobou, vylúčením a úrovňou dosiahnutého vzdelania, neznamená, že si chytrý alebo pragmatický. Práve naopak.

Čítajte viac

Valeriu Nicolae
 
Valeriu Nicolae je zvláštny zástupca generálneho tajomníka Rady Európy pre rómske záležitosti.

 
© I-Europa, 2017
Článok uverejnil portál EurActiv.sk 7. 4. 2017 v rubrike Sociálna politika/Názory.
Foto: Conseil de l´Europe