Archív
skripot

Andrej Kiska: Neriešenie rómskej problematiky pramení z neschopnosti riadiť veci verejné

v6t_rasa

Trend.sk / SITA

S kritikou neriešenia rómskej problematiky na Slovensku sa v stredu prihovoril prezident Andrej Kiska účastníkom 28. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Ak existuje téma, pri ktorej sú naše nedostatky pri spravovaní vecí verejných a naša slabá schopnosť sústrediť sa na azda najviac viditeľné, tak je to riešenie problému chudobných rómskych komunít,“ vyhlásil s tým, že táto neschopnosť pácha veľké škody nielen v týchto komunitách, ale aj v celej spoločnosti.

A. Kiska pripomenul, že Slovensko má pritom na roky 2014 až 2020 k dispozícii 450 miliónov eur z fondov EÚ na riešenie rómskej problematiky. Tieto financie by podľa prezidenta pri správnom nasmerovaní mohli v krátkom čase zlepšiť život v rómskych komunitách a znížiť napätie pri ich spolunažívaní s väčšinovým obyvateľstvom. „Úspechy sú však skôr anomáliou, než systémovým výstupom“ konštatoval. Zdôraznil, že potrebné je stanovenie jasných cieľov, vynucovanie záväzkov a koordinácia hlavných aktérov.

„Rázny zásah štátnych a samosprávnych orgánov a inštitúcií sú nevyhnutné,“ vyhlásil A. Kiska. Za priority považuje zvýšenie vzdelanosti Rómov vrátane ukončenia segregácie v školách a radikálne zlepšenie kvality bývania, obe za primeranej účasti Rómov. „Je v životnom záujme Slovenska určiť jasné ciele a pracovať na ich naplnení,“ zdôraznil, pričom do priameho súvisu uviedol riešenie rómskej problematiky a nárast extrémizmu.

Čítajte viac

 
© SITA/News and Media Holding, 2017
Správu tlačovej agentúry SITA uverejnil portál eTrend.sk v rubrike Ekonomika 17. 5. 2017 o 16:27.