Archív
skripot

Hana Fábry: Čo si za peniaze (ne)kúpime

v6t_rasa

Pravda.sk

Mýty o megasociálnych dávkach rómskych nezamestnaných žien a mužov neplánujem znova a znova vyvracať. Každý empatický človek musí chápať (a cítiť), že žiadna mama, žiaden otec by nenechali žiť svoje deti v pomeroch, v akých vyrastajú rómske deťúrence z osád, ak by to čo len trochu mohli ovplyvniť. A takisto každý súdny človek vie, že sa miestna humanitárna katastrofa, porovnateľná iba s biedou tretieho sveta, nemusí nutne týkať iba „osadníkov“. Samozrejme, je ľahšie zavrieť oči, ako nastaviť systémovú záchrannú sieť tak, aby skutočne pomáhala – teda aby aj tí najchudobnejší (čítaj najviac stigmatizovaní), Rómovia, Rómky a ich deti, prípadne ľudia bez domova či s ťažkými zdravotnými znevýhodneniami, mohli dôstojne žiť.

A viete čo? Možno si treba pripomenúť, čo to znamená – dôstojne žiť. Je to jednoduché: môcť žiť radostne a v zdraví. Tak aby nás denne nedrvil strach zo zajtrajška. Mať prácu a z odmeny za ňu si užívať bežné „vymoženosti“ dneška: výživné jedlo, pitnú vodu, elektrinu, toaletu, posteľ a aspoň aké-také súkromie. A k tomu „to ostatné“. Rovnako dôležité ako strecha nad hlavou a jedlo. Ráno vstaneš, pustíš si rádio, dáš si rannú kávičku a malé raňajky. To isté – s obmenami – sa deje tvojim blízkym. A potom sa rozpŕchnete do školy a do práce.

Večer má každý svoj program, v ideálnom svete sčasti spoločný a príjemný. V tom istom ideálnom svete je domáca práca (pre niektorých – prevažne mužských – členov domácnosti často neviditeľná, respektíve viditeľná až keď nie je urobená) rovnomerne rozdelená a bez stresu zvládnutá k spokojnosti a pohodliu všetkých „v baráku“.

Čítajte viac

Hana Fábry, občianska publicistka

 
© PEREX, 2017
Článok uverejnil denník Pravda a portál Pravda.sk v rubrike Názory/Dnes píše 26. 5. 2017 o 9:00.