Archív
skripot

Integrácia Rómov začína na individuálnej úrovni

v6t_rasa

EurActiv.sk / TASR

Komisia bude hodnotiť národné stratégie integrácie Rómov

Rómovia sú najväčšia európska menšina v EÚ, kde ich žije okolo 6 miliónov, no stále čelia diskriminácii a marginalizácii. Uviedli to dnes predstavitelia Európskej komisie pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov, ktorý tento rok pripadá na zajtra, 8. apríla.

Základnými kameňmi Európskej únie sú rovnaké zaobchádzanie a základné práva. Rómovia majú za sebou dlhú históriu, počas ktorej boli obeťami sociálneho vylúčenia a predsudkov. Táto najväčšia európska menšina ešte stále čelí diskriminácii a marginalizácii,” uviedli v spoločnom vyhlásení prvý podpredseda EK Frans Timmermans, eurokomisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssen, eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová a eurokomisárka pre regionálny rozvoj Corina Cretu.

Podľa ich vyjadrenia exekutíva EÚ je odhodlaná aj naďalej bojovať proti neznášanlivosti voči Rómom a presadzovať ich plnú integráciu vo všetkých komunitách a krajinách EÚ.

Vyzývame členské štáty, aby urýchlili svoje úsilie na podporu Rómov: každá krajina EÚ by mala dodržiavať a presadzovať antidiskriminačné právne predpisy; všetky rómske deti by mali mať prístup k nesegregovanému vzdelávaniu; vnútroštátne orgány by mali zabrániť násilným vysťahovaniam a podporovať prístup k bývaniu,” uvádza sa vo vyhlásení štvorice komisárov.

Podľa ich vyjadrenia by členské štáty mali preukázať politické odhodlanie a predstaviť dlhodobé vízie na riešenie diskriminácie a neznášanlivosti voči Rómom.

Čítajte viac
 
© TASR/EurActiv.sk, 2017
Správu tlačovej agentúry TASR uverejnil portál EurActiv.sk 7. 4. 2017 v rubrike Sociálna politika/Články.