Archív
skripot

My ženy Slovenska

v3t_rod

SME.sk

My slovenské ženy si myslíme, že žijeme v spoločnosti, v ktorej máme rovnocenné postavenie s mužmi. Zarábame, nosíme minisukne a plavky a nikto nám nezakazuje šoférovať. Nerovnosť a diskriminácia sa v našich predstavách spája najmä s moslimskou šatkou na hlave, Orientom a Afrikou. Preto si aj myslíme, že debata o Istanbulskom dohovore či ešte predtým hnutie #metoo sa nás vlastne nijako netýka. No v skutočnosti sme ako tá žaba v hrnci s vodou, ktorú postupne ohrievajú. Už sme sa narodili a vyrástli v spoločnosti, ktorá je presiaknutá predsudkami a stereotypmi, preto veľkú časť z nich vôbec nevnímame.

Nie je náhoda, že tri zo štyroch najvyšších ústavných funkcií (prezident, predseda parlamentu, premiér a predsedníčka Ústavného súdu), obsadzujú pravidelne (s výnimkou Ivety Radičovej) muži, ani to, že na čele všetkých relevantných politických strán v parlamente, aj tých novozaložených, sú muži. Muži tvoria väčšinu vlády.

Keď televízie organizujú debatu o čomkoľvek vrátane domáceho násilia či rodiny, muži sú v prevahe alebo sú dokonca v štúdiu len oni.

Horšie platené zamestnania ako zdravotnícke zamestnankyne či učiteľky alebo predavačky v obchodoch vykonávajú prevažne ženy. Ženy u nás v priemere zarobia menej ako muži na tých istých pozíciách a najväčšie rozdiely v platoch sú práve vo vrcholových pozíciách.

To, že celé roky trpíme ponižujúce zaobchádzanie pri pôrodoch, je tiež sčasti výsledkom rodových stereotypov a teda nepochopenia toho, ako sa žena pri pôrode cíti. Pohľad a názory mužov tak do veľkej miery rámcujú to, ako vyzerá život v slovenskej spoločnosti a aj život nás žien.

Čítajte viac

Zuzana Števulová

 
© Petit Press, 2018
Článok uverejnil portál SME.sk 26. 2. 2018 o 8:28.