Archív
skripot

Pôrodná asistentka: Problémy sa snažíme eliminovať, zlú stravu však nezmením

v3t_rod

SME.sk

Elena Drapáčová je hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva pre pôrodnú asistenciu. Okrem toho je vedúcou sestrou gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici. V súčasnosti so svojím tímom pracuje na tvorbe štandardných postupov pre pôrodnú asistenciu.

ElenaDrapáčová_wSME_190701_fMZurekova_orez_280x180

  • Starostlivosť s normálnym, teda fyziologickým priebehom tehotenstva a pôrodu by mala podľa viacerých odborníkov patriť do rúk pôrodným asistentkám, čo dnes na Slovensku nie celkom funguje. Súhlasíte?

Úplne. Je to jeden z hlavných problémov v pôrodnej asistencii, okrem všetkých tých, ktoré sprevádzajú celé zdravotníctvo. Kompetencie v zákone máme zadefinované dobre, ale v praxi sa, žiaľ, realizujú len niektoré.

  • Prečo?

Už niekoľko desaťročí to tu funguje tak, že pôrodné asistentky sú v akejsi submisivite. Prevláda medicínske vedenie pôrodu, dominanciu majú lekári, ktorí pôrody vzali na vlastné plecia a veľmi ťažko sa od toho upúšťa. Je tu aj fenomén neakceptovania vysokoškolsky vzdelaných sestier a pôrodných asistentiek, v zmysle načo, veď roky stačilo stredoškolské zdravotnícke vzdelanie. S tým nesúhlasím.

  • A čo vnímanie zo strany verejnosti?

Stretávam sa v praxi čoraz častejšie so ženami, ktoré pôrodnú asistentku vyhľadávajú, chcú jej rady počas tehotenstva a chceli by ju mať pri pôrode, no tu nastáva bariéra. Áno, už sú aj pôrodnice, kde fyziologické pôrody odvádzajú pôrodné asistentky, za čo som vďačná, no bolo by fajn, keby sa to dostalo do širšieho portfólia nemocníc.

Druhá strana mince je tá, že mnohé pôrodné asistentky, ktoré už roky fungujú v nejakom zabehnutom systéme, nemajú chuť niečo meniť. A sú nemocnice, kde pracujú len 2-3 pôrodné asistentky a ostatné je zasaturované sestrami, čo nie je správne. Vzdelanie a prax sestry a pôrodnej asistentky má iný obsah.

  • Stane sa, že by ženy chodili na prípravu s informáciami, ktoré by boli úplne zlé a nesprávne?

To by som netvrdila, ženy majú veľa vecí načítaných. Ale je aj skupina žien, ktoré prídu a povedia, že absolútne vylúčili všetky informácie z internetu a typu „jedna baba povedala“ a s dôverou sa odovzdajú do rúk nám – pôrodným asistentkám.

  • Čo je lepšie?

Vždy je fajn, keď niečo vedia, lebo ich neprekvapí, čo všetko ich čaká. Ale keď chodia na prípravu, tak majú presnejšie informácie o dianí na pôrodnej sále. Vysvetľujem im, že nie všetko je ideálne a keď sa s tým stretnú, nie sú potom zaskočené.
Každý má nejaké vízie a chce, aby pôrod prebehol čo najlepšie, ale práve ženy, ktoré neprejdú takýmto kontaktom a prípravou, majú len niečo načítané a vytvoria si svoj pôrodný plán, z ktorého sa niečo uberie či pridá, sú potom sklamané.

  • Väčšina pôrodných plánov však obsahuje základné veci, ktoré by zdravotníci mali dodržiavať automaticky, ak chcú poskytovať správnu zdravotnú starostlivosť.

Áno, sú to veci, ktoré by mali byť úplne normálne. Ja osobne som veľmi rada, že sa okolo témy „pôrod“ rozprúdila diskusia aj skrz film Zuzany Límovej. Som rada, že existujú Ženské kruhy, ktoré robia svoju prácu dobre. Je to pre našu prácu nastavené zrkadlo.

Pravda je, že keď ste v tej práci niekoľko rokov, robíte mnohé veci automaticky. Nemyslíte to zle, ale v ponímaní rodičky to tak možno vyznie, preto je dobré si občas to zrkadlo nastaviť a rozmýšľať nad tým, ako pracujeme. Vždy vravím, že pôrod je jedinečný zážitok a mal by byť umocnený niečím pozitívnym zo strany všetkých.

Najdôležitejšia je komunikácia. Keď prídete na pôrodnú sálu, tak je fajn, keď vás privíta niekto s úsmevom, vysvetlí vám, čo vás čaká, pomôže vám pri pôrode. Na to je tu pôrodná asistentka. Pôrodníctvo by malo byť o trpezlivosti a pokore. Vtedy ide všetko tak, ako má.

Čítajte viac

Michaela Žureková
 
© Petit Press, 2019
Článok uverejnil portál SME.sk v rubrike Žena 1. 7. 2019 o 22:30.